Tuğçe Dokumacı

Dünya genelinde basın özgürlüğüne dikkat çekmek ve gazetecilik mesleğinin karşılaştığı zorlukları gündeme taşımak amacıyla her yıl 3 Mayıs'ta kutlanan Dünya Basın Özgürlüğü Günü, bu yıl da çeşitli etkinliklerle anılıyor. Birleşmiş Milletler tarafından Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Konferansı’nın tavsiyesi üzerine 1993 yılında ilan edilen bu özel gün, gazetecilere yönelik baskıların ve medya üzerindeki sansürün sona erdirilmesi çağrısını yineleyerek, dünya genelinde medya özgürlüğünün önemini bir kez daha vurguluyor.

Dünya Basın Özgürlüğü Gününün tarihçesi, 1991 yılında Namibya'nın Windhoek şehrinde düzenlenen ve medya bağımsızlığını teşvik etmek amacıyla bir araya gelen gazetecilerin oluşturduğu "Windhoek Bildirisi"ne dayanıyor. 29 Nisan-3 Mayıs 1991 tarihleri ​​arasında Namibya'nın başkenti Windhoek'te bir konferans düzenlenmiş, bu konferansın sonunda yayınlanan deklarasyonla Afrikalı gazeteciler basın özgürlüğünün bir beyanını kamuoyuna sunmuştu. Bundan iki yıl sonra Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nü kutlamak için de bu deklarasyonun yayınlandığı 3 Mayıs günü seçildi.  Bildiri, medyanın bağımsızlığının ve çoğulculuğunun korunması gerektiğini vurgulayarak, gazetecilik mesleğinin özgür bir şekilde icra edilmesinin demokrasiler için hayati önem taşıdığını belirtiyor.

Basın Özgürlüğü

Mersinli Nidanur Turhan Gülle Atmada Türkiye Şampiyonu Mersinli Nidanur Turhan Gülle Atmada Türkiye Şampiyonu

Ülkemizde de gazeteciler, ifade özgürlüğü ve haber alma hürriyeti çerçevesinde önemli bir kamu görevi üstlenmekte. Ancak zaman zaman maruz kaldıkları baskılar ve zorluklar, bu mesleğin ne kadar zorlayıcı olabileceğini gösteriyor. Dünya Basın Özgürlüğü Günü, bu zorlukların üstesinden gelinmesi ve medya üzerindeki baskıların azaltılması için uluslararası toplumun birlikte hareket etmesi gerektiğinin altını çiziyor.

Bu özel gün vesilesiyle, tüm dünyada ifade özgürlüğünün korunmasına yönelik çalışmalar devam ederken, gazetecilik mesleğinin önemi ve medya özgürlüğünün korunması gerekliliği bir kez daha herkes tarafından hatırlanıyor. Gazetecilik, özgür toplumların vazgeçilmez bir parçası olarak kalmaya devam edecek.

Kaynak: Tuğçe Dokumacı