Devrim KARTAL

Antalya'da Teleferik Kazası: Güvenlik Endişeleri Artıyor Antalya'da Teleferik Kazası: Güvenlik Endişeleri Artıyor

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği takvime göre, Türkiye 31 Mart'ta Mahalli İdareler Genel Seçimleri için oy kullanacak.

Seçim süreçlerinde önemli tarihler şu şekilde sıralanıyor:

 • 21 Mart: Seçim propagandasının başlangıcı ve adayların halka kendilerini tanıtma serbestliği.
 • 30 Mart: Propaganda serbestliğinin son günü, saat 18.00'de sona erecek ve seçim yasakları başlayacak.
 • 31 Mart: Seçim yasaklarının sona ereceği gün, saat 23.59.

Ülke çapında 61 milyon 441 bin 882 kayıtlı seçmen bulunuyor ve 1 milyon 32 bin 610 genç, ilk kez oy kullanacak heyecanını yaşayacak. Toplamda 34 siyasi parti, seçimlerde yarışacak ve 206 binden fazla sandık, seçmenlerin tercihlerini bekliyor olacak.

Seçimde seçilecekler:

 • 81 il, 973 ilçe ve 390 belde belediye başkanı.
 • 50 bin 336 muhtar.
 • İl genel meclisi ve belediye meclisi üyeliği.

Oy kullanma ile ilgili önemli noktalar:

 • Seçmenler, nerede oy kullanacaklarını YSK'nin web sitesi, e-Devlet kapısı, mobil uygulama veya çağrı merkezi üzerinden öğrenebilir.
 • Oy kullanmak için seçmen bilgi kağıdının yanınızda olması zorunlu değil; herhangi bir resmi kimlik belgesi yeterli.
 • Büyükşehir belediye sınırları içinde yaşayan seçmenler, ilgili kategorilerde oy kullanacak.

Seçimlere 34 siyasi parti katılacak. Partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle:

AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34. 

Her seçmen, kanunda sayılan istisnalar dışında, hangi sandık seçmen listesinde kayıtlı ise ancak o sandıkta oy kullanabilecek.

 • Büyükşehir belediyesi sınırlarında yaşayan seçmen, "büyükşehir belediye başkanı", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verecek.
 • Büyükşehir olmayan illerde ise "il genel meclisi üyeliği", "belediye başkanı", "belediye meclis üyeliği" ve "muhtarlık ve ihtiyar heyeti" için oy verilecek. Köylerde de "il genel meclisi üyeliği" ile "muhtarlık ve ihtiyar meclisi" için oy atılacak.

Oy pusulalarının renkleri ve içerikleri:

 • Beyaz: Büyükşehir belediye başkanlığı.
 • Turuncu: İl genel meclisi üyeliği.
 • Mavi: Belediye başkanlığı.
 • Sarı: Belediye meclisi üyeliği.

Seçim gününe dair bilgiler:

 • Doğudaki 32 ilde oy verme saatleri 07.00-16.00 arası.
 • Diğer yerlerde oy verme saatleri 08.00-17.00 arası.

Seçim Hazırlıkları ve Görevliler:

İlçe seçim kurullarınca, sandık kurulu başkanlarına teslim edilecek seçim araç ve gereçlerini içeren malzeme torbalarının hazırlanmasına yarın başlanacak, hazırlıklar 26 Mart Salı günü bitirilecek.

İlçe seçim kurulu başkanı, cumhuriyet başsavcılıklarından 27 Mart 2024 Çarşamba günü saat 17.00'ye kadar tutuklananların, tutuklu seçmen listesinde yazılı olup da tahliye edilenlerin veya tutuklu iken cezaları kesinleşerek hükümlü sıfatını alanların (taksirli suçlardan hükümlüler hariç) isim listelerini isteyecek.

Seçim görevlileriyle ilgili eğitim çalışmaları da 29 Mart Cuma günü tamamlanacak.

İl ve ilçe merkezi dışında kalan köy, mahalle ve beldelerde ilçe seçim kurullarınca malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlarına teslimi 29 Mart Cuma günü yapılacak.

Tutuklular ile taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin listeler 28 Mart Perşembe günü kesinleştirilecek.

Seçim görevlileriyle ilgili eğitim çalışmaları da 29 Mart Cuma günü tamamlanacak.

İl ve ilçe merkezi dışında kalan köy, mahalle ve beldelerde ilçe seçim kurullarınca malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlarına teslimi 29 Mart Cuma günü yapılacak.

Seçim malzemeleri ile ilgili işlemler:

İl ve ilçe merkezlerinde ise bina sorumlusu görevlendirilen yerlerde, ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca oy verme günü saat 05.00'te malzeme torbalarının bina sorumlularına teslimi, bina sorumlularının da teslim aldığı malzeme torbalarını ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca temin edilen araçlarla sandık çevrelerine getirerek görev yerlerindeki sandık kurulu başkanlarına tutanak karşılığı teslim etmesi işlemleri yapılacak.

Editör: Devrim Kartal