Tuğçe Dokumacı

Mersin'de 23 Nisan Coşkusu Kente Yayıldı Mersin'de 23 Nisan Coşkusu Kente Yayıldı

"Oppenheimer", 2023 yapımı epik bir biyografik gerilim filmidir ve 7 Oscar ödülü kazanmıştır. Christopher Nolan tarafından yazılıp yönetilen film, Amerikalı teorik fizikçi J. Robert Oppenheimer'ın hayatını ve kariyerini konu alır. Başrolünde Cillian Murphy'nin Oppenheimer karakterini canlandırdığı filmde, Oppenheimer'ın akademik çalışmalarından, atom bombasının geliştirilmesine kadar olan süreci ele alınır. Film, ABD'de ve diğer ülkelerde büyük gişe başarısı elde etmiş ve Nolan'ın şimdiye kadarki en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilmiştir.

Filmin oyuncu kadrosunda Cillian Murphy (J. Robert Oppenheimer), Emily Blunt (Kitty Oppenheimer), Robert Downey Jr. (Lewis Strauss), Matt Damon (Leslie Groves Jr.), Florence Pugh (Jean Tatlock) ve Rami Malek (David Hill) gibi isimler bulunuyor. Nolan, filmde siyah beyaz ve renkli sahneler kullanarak izleyicilere nesnel ve öznel bakış açıları sunar. Renkli sahneler öznel, siyah beyaz sahneler ise nesnel olarak tasvir edilir.

Oppenheimer Film

2024 Oscar ödüllerinde "Oppenheimer", en iyi görüntü, en iyi yönetmen, en iyi erkek başrol, en iyi yardımcı erkek oyuncu, en iyi yardımcı kadın oyuncu, en iyi sinematografi ve en iyi uyarlama senaryo dahil olmak üzere toplamda 13 dalda aday gösterildi ve 7'sinde ödül kazandı​

Kaynak: İmece Gazetesi