Devrim KARTAL

Mersin İdman Yurdu Maçı Eşit Bitirdi Mersin İdman Yurdu Maçı Eşit Bitirdi

Türkiye'de motorin fiyatlarındaki büyük artış, siyasi gündemin ana maddelerinden biri haline geldi. CHP Grup Başkanvekili ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, 28 Mayıs'ta 19,40 lira olan motorin fiyatının son zamla birlikte 41 lira 66 kuruşa yükseldiğini belirtti. Başarır, bu durumu yüzde 102'lik bir artış olarak nitelendirdi.

Başarır'ın açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim sonrası yaptığı "Akaryakıt fiyatlarında Türkiye, Avrupa'nın en ucuz ülkelerinden biri" şeklindeki ifadelerine de atıfta bulunarak, Erdoğan'ın bu konuda bir "akıl tutulması" içinde olduğunu iddia etti.

Bu sert eleştiriler, ülkedeki ekonomik durum ve enerji politikaları hakkında geniş çaplı tartışmaları beraberinde getirdi. Vatandaşlar arasında da artan yakıt fiyatlarının yaşam maliyetlerine etkisi, önemli bir kaygı kaynağı olarak öne çıkıyor.

Uzmanlar, global enerji piyasalarındaki dalgalanmaların ve yerel para biriminin değer kaybının, akaryakıt fiyatlarındaki artışta etkili olduğunu belirtiyorlar. Ancak siyasi çevreler ve vatandaşlar, hükümetin bu konudaki politikalarını daha etkin bir şekilde ele almasını ve çözüm yolları sunmasını talep ediyor.

Editör: Devrim Kartal