JPMorgan'ın Küresel Emtia Araştırma Başkanı Natasha Kaneva, ons altında fiyatın bu yıl fiyat tahminini değiştirdi. 

Natasha Kaneva, Bloomberg'e yaptığı açıklamada, külçenin cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2 bin 195,15 dolara ulaşmasının ardından "2 bin 500 doların bir olasılık olduğuna inanıyoruz. Çünkü piyasa aşırı heyecanlanma eğiliminde” dedi.

Kaneva, bu fiyat hedefine ulaşmak için "Enflasyonda ve iş sayılarında ılımlılığın devam ettiğine ve Fed'in gerçekten kesinti yaptığına dair teyitlere ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'Yerel Halk' Açıklaması Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan 'Yerel Halk' Açıklaması

Fed'in uzun süredir beklenen daha gevşek para politikasına yönelmesinin, tahvil gibi getiri sağlayan varlıklarla karşılaştırıldığında altının çekiciliğini artırması bekleniyor. 

Politika yapıcılar, borçlanma maliyetlerini düşürmeden önce enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmeleri gerektiğini söyledi.

Öte yandan Altın fiyatları, ABD enflasyon verisi ile birlikte yaşanan düşüşün ardından yeni güne yatay başladı. Haber 7'ye konuşan analist Eda Karadağ, altında yönün yukarı olduğunu belirtti. Hangi seviyelerin alım fırsatı olacağını açıkladı.

ABD'den gelen enflasyon verisinin beklentileri aşmasına dikkat çeken Karadağ, Fed'in haftaya gerçekleşecek faiz toplantısında vereceği mesajların piyasalar için oldukça önemli olduğunun altını çizdi.

"Son dönemde Fed'den gelen açıklamalar faiz indiriminin yakın zamanda olmayacağını gösteriyor" diyen Karadağ, piyasanın gelecek hafta Fed'den bir aksiyon beklemediğini, karar metnindeki mesajlar ve Fed Başkanı Powell'ın konuşmasını yakından takip edeceğini belirtti.Faiz indirimleri ötelendikçe altında kar satışlarının yaşandığını belirten Karadağ, yatırımcıların veri bazlı hareketlerde dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Karadağ, "Ana resme baktığımızda ons altın 2 bin 100 ve 2 bin dolar aralığında şekilleniyor. Altında yukarı yönlü potansiyel devam ediyor. Gram altının ise 2 bin 500 ve 2 bin 800 lira aralığında yıl sonunu kapatması bekleniyor" diye konuştu.Yatırımcılara tavsiyelerde bulunan Karadağ, mevcut pozisyonlarını korumaları gerektiğinin altını çizdi. "Yeni alımlarda ise ons altındaki düzeltme hareketleri fırsat olabilir" dedi.

Borsanın 31 Mart'ta gerçekleşecek yerel seçime odaklandığına işaret eden Karadağ, hem yerli hem de yabancı yatırımcının seçim belirsizliğinin ortadan kalkmasını beklediğini söyledi. "Borsada bir süre daha yönsüz seyirler devam edebilir" diyen Karadağ, aşağıda 8 bin 700 puan seviyesinin kritik olduğunu belirtti. 

Kaynak: Haber Merkezi