Tuğçe Dokumacı

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Anneler Günü'nde, Gazze'nin kahraman anneleri ve Filistinli şehit kadınları onuruna bir basın açıklaması yayınladı. Mersin Özgür Çocuk Parkında gerçekleştirilen açıklamada dernek, bu yıl Anneler Günü'nü farklı bir tema altında, "Vatanları İçin Direnen Filistinli Kadınlar Günü" olarak kutlama kararı aldığını bildirdi. 

Mersin Cumhuriyet Kadınları Derneği, 12 Mayıs'ta Gazze'deki durumun 7. ayını doldurduğunu belirten dernek, özellikle çocuk ve kadın olmak üzere 35 bine yakın Filistinlinin hayatını kaybettiğine dikkat çekti. Açıklamada, Gazze'deki zorluklara direnen Filistinli kadınların cesaret ve dayanıklılığı vurgulandı.

Whatsapp Image 2024 05 12 At 10.07.08

Basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Filistin halkına soykırım uygulayarak insanlığın karşı cephesinde olduklarını gösteren emperyalist ABD ve Siyonist İsrail, insanlık cephesindeki anti-emperyalist devletlerin ve milletlerin çok yönlü kuşatmasıyla karşılaşmıştır.  Emperyalist ABD ve katil İsrail’in kendi halkları bile “Gazze’deki katliamı durdurun, İsrail’i durdurun” çığlıklarıyla ayağa kalkmıştır. Vicdanlar tutuşmuştur.

Bağımsız vatan toprağı için yıllardır savaşan Filistin halkının zaferi, insanlık düşmanlarından vicdana gelmeleri beklenerek değil, hak ettikleri topraklarda ölümüne direnerek gerçekleşecektir. Bugün Gazze’de yaşanan, işte bu direniştir ve bugün Gazze, emperyalizme karşı dünya ölçekli başkaldırının en ön cephesidir."

Açıklamada, "Bizler, bir asır önce, topraklarını işgal eden zengin devletleri Mustafa Kemal Paşa önderliğinde dize getirerek emperyalizme karşı tarihte ilk zaferi elde etmiş onurlu bir milletin kadınları olarak, Filistin halkının Gazze'deki tarihi direnişine tüm yüreğimizle destek veriyoruz," ifadelerine yer verildi. Dernek, tüm dünya kadınlarını Filistinli kadınların yanında durmaya ve onların mücadelesini desteklemeye çağırdı.

"Filistinli kadınlara sesleniyoruz!"

Cumhuriyet Kadınları Derneği, Gazze'deki duruma dikkat çekmek ve Filistinli kadınların mücadelesini onurlandırmak amacıyla bu özel günü yeni bir anlamla kutlama kararı aldıklarını belirterek Filistinli kadınlara seslendi. 

Cumhuriyet Kadınları Derneği'nin Filistinli kadınlara yaptığı çağrı şu şekilde:

“Emperyalist ABD’nin kanatları altında Gazze’de Filistin halkına soykırım uygulayan siyonist İsrail’i lanetliyor, bu zulme direnen yiğit Filistin halkının mutlaka zafere ulaşacağına olan inancımızı haykırıyoruz!

İstanbul'un Fethi: Tarihin Dönüm Noktası ve Kültürel Miras İstanbul'un Fethi: Tarihin Dönüm Noktası ve Kültürel Miras

Sona yaklaşan emperyalist düzene en ölümcül darbenin Filistin topraklarından geleceğini, güneşin doğudan doğduğu gerçekliği ile biliyoruz.

Şehitler veren Filistinli kız kardeşlerimiz!

Ülkemizin tam bağımsızlık yolunda emperyalizmle mücadelesine yüreğini koymuş Türk kadınları olarak, aklımızla, inancımızla, tüm değerlerimizle onurlu direnişinizi selamlıyoruz!

Yarın Mayıs’ın ikinci Pazar günü. “Anneler Günü”.

Yarın bizler ‘Anneler Günü’nü değil, Filistinli şehitlerimiz anısına ve Gazze’nin kahraman anneleri onuruna  ‘Vatanları İçin Direnen Filistinli Kadınlar Günü’nü kutlayacağız.  

Direnişiniz direnişimizdir!

Zafer, emperyalist zalimlerle savaşan Filistin halkının ve tüm mazlumların olacaktır!”    

Kaynak: Tuğçe Dokumacı