Güney Amerika ülkesi Bolivya'da Devlet Başkanı Luis Arce hükümetine darbe teşebbüsü suçlamasıyla gözaltına alınan eski general Jose Zuniga ve iki komutan tutuklandı.

AA'nın aktardığına göre, mahkeme, Arce hükümetine darbeye teşebbüs suçlamasıyla yargılanan Zuniga ve iki komutana 6 ay önleyici hapis cezası verdi. Darbeci komutanlar yönetim başkenti La Paz'a bağlı dağlık kesimde yer alan Chonchocoro Maksimun Güvenlikli Cezaevi'ne gönderildi. Savcı Cesar Siles, Jose Zuniga'ya 15 ila 20 yıl hapis cezası verilmesini öngören 'terör' suçlaması ve 5 ila 15 yıl hapis cezasına çarptırılmasını öngören 'silahlı ayaklanma' suçlamasının yöneltildiği bilgisini de verdi. 

Basın toplantısı düzenleyen İçişleri Bakanı Eduardo del Castillo ise darbe girişimine katıldıkları gerekçesiyle dört askerin daha gözaltına alındığını, sayının 21'e çıktığını duyurdu.

Paris'te Toplu Cinsel Saldırıya Soruşturma Paris'te Toplu Cinsel Saldırıya Soruşturma

DEVLET BAŞKANI 'DARBEYİ KENDİSİNİN PLANLADIĞI' İDDİASINI YALANLADI

Öte yandan, Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce, yönetimsel başkent La Paz'daki Devlet Başkanlığı konutu Casa Grande Pueblo'da bir gün önce düzenlediği basın toplantısında, gözaltına alınan eski ordu komutanı Jose Zuniga'nın iddiaları ve bazı medya kuruluşlarının "Kendi kendine darbe planladı" haberlerine cevap verdi. Arce, "Kendi kendine darbe planladı" iddialarına tepki göstererek, suçlamaları kesin bir dille reddettiğini bildirdi.

Zuniga'nın başını çektiği bir askeri darbe girişiminin yaşandığını hatırlatan Arce, "Bu nasıl bir talimat veya kendi kendine darbe planlaması nasıl olabilir? O kendi inisiyatifiyle hareket etti" ifadesini kullandı. Arce, Zuniga'nın suçlamalarını son derece 'çirkin' bulduğunu vurgulayarak, "Benim popülerlik kazanmam için bunu yaptığımı öne sürüyor, ben halkın kanıyla popülerlik kazanacak bir siyasetçi değilim" diye konuştu.

Ne olmuştu?

Bolivya Devlet Başkanı Arce, 26 Haziran'da ülkede bazı askeri birliklerin usulsüz şekilde harekete geçirildiğini belirterek ordudan, demokrasiye saygı göstermesini istemişti. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, askeri zırhlı aracın yönetim başkenti La Paz'daki hükümet sarayına zorla girmeye çalıştığı yer almıştı. Askerlere tepki gösteren vatandaşlara, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli suyla müdahale edilmişti.

Arce, hükümet sarayına zorla girmeye çalışan eski komutan Jose Zuniga ile yüz yüze konuşmuş ve askerlerin derhal çekilmesini talep etmişti. Halka seslenen Arce, halka sakin olmaları çağrısında bulunmuştu. Arce'nin çağrısı üzerine binlerce kişi meydanlara inmiş ve askeri darbe girişimini protesto etmişti. Bolivya ordusunun yeni atanan komutanı Jose Wilson Sanchez'in emri üzerine, darbe girişimine kalkışan askerler birliklerine dönmüştü.

Arce hükümetine yönelik darbe girişimine kalkışan eski komutan Zuniga, başsavcılığın talebi üzerine gözaltına alınmıştı. Gözaltına alınmadan kısa süre önce gazetecilere konuşan Zuniga ise "Ben masumum. Arce ile geçtiğimiz pazar günü bir araya geldik. Devlet Başkanı, bana durumun çok kötü olduğunu ve ülkenin son derece kritik bir süreçten geçtiğinden bahsetti. 'Popülaritemin yeniden yükselmesi için bir şeyler yapmalıyız' dedi" demişti.

Kaynak: Haber Merkezi