İsrail'in saldırılarında 3 bin 195'i çocuk, 1863'ü kadın olmak üzere hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 703'e yükseldi. Gazze'den düzenlenen saldırılarda 310'u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı. İsrail ordusu, Gazze Şeridi sınırına yönelik operasyonun, "resmi bir kara harekatı olmadığını" açıkladı. Filistin, dünya ülkelerine "İsrail'i Gazze'de ateşkes ilan etmeye zorlayın" çağrısı yaptı. 

Hamas’ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan, Filistinli direniş örgütleri ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını aralıksız sürdüren İsrail, birçok noktayı vurmayı gece boyunca sürdürdü. Gece düzenlenen hava saldırılarına ilişkin açıklama yapan İsrail ordusu, toplam 100 jet ile 150 'Hamas hedefinin' vurulduğunu söyledi. 

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 310'u asker 1400 İsraillinin öldüğü, 5 bin 132 İsraillinin yaralandığı aktarıldı.

İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerin sayısı 7 bin 703'e çıktı, 18 bin 967 kişi ise yaralandı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, hayatını kaybedenlerden 3 bin 195'inin çocuk, 1863'ünün kadın olduğunu duyurdu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 110 Filistinlinin öldüğü, 1900'den fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

İsrail'in saldırıları sonucu Gazze kentinin farklı bölgelerinden alev ve dumanlar yükseldi / AA

REHİNELERİN YAKINLARINDAN İSRAİL'E TEPKİ

Hamas'ın rehin tuttuğu İsrailli rehinelerin aileleri için inisiyatif üstlenmek amacıyla kurulan forum, İsrail'in uzun zamandır beklenen kara harekatının yakınlarını ve Filistin halkını daha büyük bir tehlikeye attığını ifade ettiler.

'Rehineler ve Kayıp Aileleri Forumu', bugün yaptıkları açıklamada, "Bu gece, IDF'nin (İsrail Savunma Kuvvetleri) Gazze Şeridi'ndeki büyük operasyonu tüm gecelerin en korkuncu oldu" dedi.

"HER DAKİKA SONSUZLUK GİBİ"

Forum, rehinelerin ve Filistinlilerin aynı ağır bombardımana maruz kaldığını ve ailelerinin bunun sonucunda 'endişe ve hayal kırıklığı' yaşadığını söyledi. Rehine yakınları, "Her dakika sonsuzluk gibi geliyor" dediler.

"EN BÜYÜK SALDIRI DÜN GECE YAŞANDI"

Gazze'de bulunan BBC muhabiri Rushdi Abualouf, çatışmalar başladığından beri İsrail tarafından düzenlenen en büyük saldırıların dün gece yaşandığını söyledi.

Abualouf, hastanelerde ambulans şoförleriyle yaptığı konuşmayı, "Görüştüğüm ambulans şoförleri, kimsenin kendileriyle iletişim kuramadığını ve kimseyle konuşmadan patlama yaşanan bölgelere gittiklerini söylediler" diyerek aktardı.

The Guardian'ın aktardığına göre Abualouf, "Bombalamanın daha az olduğu Han Yunus'ta bile insanlar güvende olup olmadıklarını kontrol etmek için diğer bölgelerdeki aile üyelerine ulaşmaya çalışıyor ama telefonlar kesilmiş durumda" dedi.

25 GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

Çatışma bölgelerinde, çoğu İsrail bombardımanında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İsrail-Lübnan sınırında 8 Ekim'den bu yana İsrail ordusu ile Hizbullah arasında yaşanan çatışmalarda ise 46 Hizbullah üyesinin yanı sıra İslami Cihad Hareketi'nden 6, Hamas'tan 3, Hizbullah destekli Sünni Direniş Tugayı mensuplarından da 2 kişi öldü, biri gazeteci 4 sivil hayatını kaybetti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 3 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirdi.

“Türkiye Yüzyılında Kadının Hakkı” konferansı “Türkiye Yüzyılında Kadının Hakkı” konferansı

DSÖ: AMBULANSLAR YARALILARA ULAŞAMIYOR

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan DSÖ Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, sabit hat, cep telefonu ve internet iletişim hizmetleri tamamen kesildiği Gazze'deki bombardıman nedeniyle ambulansların yaralılara ulaşamadığını söyledi.

DSÖ personellerinin can güvenliğinden endişe ettiğini de belirten Ghebreyesus, "DSÖ, ateşkesi sağlayabilecek bütün güçlere hemen harekete geçme çağrısı yapıyor" dedi.

Kaynak: haber merkezi