Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Irak ve Suriye'deki görev süresinin iki yıl daha uzatılmasına ilişkin tezkerenin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Ülkemizde yabancı asker istemiyoruz” çıkışı gündem olmuştu. CHP Mersin İl Başkanlığı da gerçekleştirmiş olduğu basın açıklamasında, “ Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ordusu yok mudur?” diyerek tepkisini gösterdi. 


TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN ORDUSU YOK MUDUR?


Partililerin katılımıyla gerçekleşen basın açıklamasının metnini CHP Mersin İl Başkanlığı adına İl Sekreteri Tolga Gökçeli okudu. Gökçeli, “Cumhuriyet Halk Partisi, bu ülkenin ilk ve ebedi Başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün partisidir. Dolayısıyla teröre karşı verilecek her türlü mücadeleyi amasız/fakatsız destekler. Bununla birlikte, tezkerede yer alan ve doğrudan doğruya milli egemenliğimize gölge düşürebilecek sakıncaları milletimizle paylaşmak da bizim görevimizdir. Söz konusu tezkere, yabancı askerlerin Türkiye'de bulunmasının, daha net bir ifadeyle; yabancı asker postallarının kutsal vatan toprağımızı çiğnemesinin önünü açmaktadır. Saray iktidarına sormak isteriz: Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ordusu yok mudur? Askerimiz, polisimiz, korucumuz ne için mücadele etmektedir? Söz konusu yabancı askerler kimlerdir ve ordumuzun veremediği hangi mücadeleyi verecektir? Türk Milleti, vatanını canından aziz bilir. Anadolu'nun her karış toprağında yurdumuzu korumak, milletimizi yüce tutmak için milyonlarca vatan evladı görev beklemektedir. Bizzat Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından dile getirilen ve milletimizin hemen her kesimi tarafından desteklenen bu itiraz, müzakere dahi edilmeden gündemden düşürülmüştür. Bu telaşın sebebi nedir? Türk Milleti, vatanını tehlikede gördüğü her an elbette direnç gösterecektir. Ancak çekincemiz, ülkeyi yöneten saray iktidarının bir kez daha “Allah da; milletim de beni affetsin” diyecek duruma düşmesidir” diye konuştu.

WhatsApp Image 2023-10-23 at 14.49.10 (1)


GÖKÇELİ’DEN MİLLİYETÇİLİK ÇIKIŞI

Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'ın "bank" cezası onaylandı Tosuncuk lakaplı Mehmet Aydın'ın "bank" cezası onaylandı


Söz konusu tezkerenin yabancı askerlerin Türkiye’de bulunmasına bir kapı açacağını ifade eden Gökçeli, CHP’nin 6 ilkesinden biri olan Milliyetçilik ilkesine vurgu yaparak Milliyetçi Hareket Partisi’ni eleştirdi. Gökçeli, “Altı okundan biri Milliyetçilik olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin, ‘yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye'de bulunması’ ifadesini kabul etmesi mümkün değildir. Çünkü ‘yabancı asker demek işgal demektir’ diyerek “Aziz Milletimiz bilmelidir ki, Cumhuriyet Halk Partisi, “terörle mücadele” adı altında yabancı askerlere vatanımızın kapılarını açan maddeye itiraz etmektedir. İşin dikkat çekici bir boyutu da sarayın iktidar ortağı olan Milliyetçi Hareket Partisi’nin Türk topraklarının kapısının yabancı askerlere açılmasına, Cumhuriyet Halk Partisi itiraz edene kadar sessiz kalmasıdır. Ardından “Türkiye'ye gayrimeşru yabancı postalların ayak basması diye bir şey yoktur, şayet olursa verilecek sadece bir canımız vardır” diye, hamasetten öteye gitmeyen bir açıklama yapılmıştır. Sizin için ”meşru-gayrimeşru yabancı asker” ayrımı olabilir. Ama vatan toprağını namus bilen bizler için, böyle bir ayrım yoktur, olmayacaktır. Büyük Önder Atatürk’ün ‘zaferleri ve geçmişi, insanlık tarihi ile başlayan, her zaman zaferle beraber uygarlık nurlarını taşıyan kahraman Türk Ordusu’ olarak ifade ettiği Türk ordusundan umudu kesip, yabancı askerlere bel bağlayan saray ve şürekâsını, aziz milletimizin vicdanına havale ediyoruz” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: Ebru DOST