CHP’de seçimden sonra devam eden sancılı süreç kongre yaklaştıkça zirveye ulaştı.Tüm il kongreleri tamamlandı.İstanbul’da değişimciler,Ankara’da ise mevcut genel merkezciller ipi göğüsledi.Kongrelerde çoğu kere kavgalı bir süreç yaşandı.Hiç de adil olmayan kongre süreçleri genel merkezin bir çok yerde müdahalelerine neden oldu. Bu CHP geleneğinde olan bir şeydi ama yine de bu yıl ki kadar sancılı olmamıştı.Bir tarafta değişim isteyen grup,diğer yanda statükocu bir grup…Hepsi partiyi daha ileri götüreceğini iddia ediyor ama 12 yıllık eski yönetimde CHP oyları bir milim artmadı.Son mahalli seçimler hariç CHP seçmeninin sürekli başı önde çıktı bu seçimlerden.Her seçimde umut pompalayan ve halka karşı yanlış bilgi veren mevcut yönetim seçim sonuçlarını irdeleme zahmetinde bile bulunmuyor.Nedense bunu da başarı olarak sunuyor.Ama seçmen bunun böyle olmadığını biliyor.Sürekli yenilginin faturasını üstlenen Allah’ın bir kulu yok.Hep zeytin yağı gibi üste çıkmayı başarıyorlar. Yüz yıllık bir partinin içine düştüğü çıkmaz tabanda ciddi infiale neden oluyor.

      Bu kongre bir dönüm noktası CHP açısından.Ya değişimciler kazanacak partiyi daha ileri taşıyacak politikalar geliştirecek, ya da mevcut yönetim kazanacak CHP eski tas eski hamam olmaya devam edecek.Atâlet Chp seçmeninin kabul edeceği bir şey değil. Bir kabuk değişikliği elzemdir.Sorun sadece yönetim değişikliği ile çözülecek mesele değildir.Daha demokrat,daha radikal bir tüzük değişikliği olmazsa değişikliğin hiç bir faydası olmayacaktır.Bu haliyle Ak parti tüzüğü CHP’den daha demokrattır.Hiç olmazsa Ak partide 3 dönem kuralı ciddi bir şekilde işliyor.Ama CHP’de 7 dönem milletvekili olanlar var.Gençlerin önünü bu fosilleşmiş vekiller tıkıyor.Kadın kotası yeterli değil.Bazen insan düşünmeden edemiyor.Nüfudın yarısının kadın olduğu bir ortamda CHP’de kaç kafın milletvekili var.Tabiki yeterli değil. Bu büyük bir açmaz olarak karşımızda duruyor.

     Kongrede şu an dört aday gözükmesine rağmen iki aday önde gözüküyor.Bunlardan biri mevcut genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu ve diğeri Özgür Özel.Kılıçdaroğlu statükonun adayı,Özel ise değişimcilerin adayı.Aslında değişimcilerin adayı bana göre İmamoğlu ama şu an İstanbul Büyükşehir’i bırakmamak için aday olmuyor.Olması gereken de bu. Çünkü Cumhur ittifakı İstanbul’u almak için büyük bir gayretin içerisinde.Şayet İstanbul, Ankara gibi iller kaybedilirse Chp bir daha alternatif olamaz.İmamoğlu’nun stratejisi bunun için akıllıca.Özgür özel’i öne sürerek kendini ve İstanbul’u garanti altına almak istiyor.Özgür Özel genç,dinamik,ağzı laf yapan birisi.Toplumda karşılığı var.Kazandığı taktirde CHP’de büyük bir değişim yapacak bir kapasitede.

      Türkiye’nin geçmişi en fazla olan partisi Chp.Bu ülkenin fabrikalarında,işletmelerinde CHP’nin harcı var.Bu ülkenin CHP’ye ihtiyacı var.CHP’nin sekteye uğraması ülke açısından büyük bir kayıp.Onun için CHP’nin silkelenip kendine gelmesi lazım.Aksi halde ülke bundan zarar görecektir.Ancak mevcut yönetim anlayışıyla ve demokratik olmayan tüzüğü ile Chp hiç yol katedemez.Sırf bu nedenden dolayı CHP’de acil bir yönetim değişikliğine ihtiyaç var.Tabi bunu delegeler değerlendirecek.Chp delegeleri bilinçlidir. Yarını görmekte mahirdir.Katı bir yönetim anlayışı yerine değişime destek verecek ve tıkanan sistemi değiştirecektir.Aksi bir durum CHP’nin sonu demektir.Bu bilinçle bizde kongreyi heyecanla bekliyoruz.Eski yönetim seçimleri kazanırsa Chp parçalanma sürecine girer.Chp delegesi buna izin vermeyecektir.