Resmi verilere göre dünya çapında yaklaşık 7 milyon kişinin ölümüne sebep olan corona virüsü salgınının etkisi giderek artıyor... 

Hükümet verileri, Birleşik Krallık'ta kadınların Covid-19’a yakalanma olasılığının erkeklerden daha yüksek olduğunu gösteriyor.

Bu ayın başlarında Daily Star, 27 Aralık'a kadar olan yedi günde, corona virüsü nedeniyle hastaneye kaldırılan 598 yeni vakada bir artış olduğunu bildirdi; bu, önceki yedi güne göre %18,7 artışla toplam 3.800 vakaya ulaştı. 

Artışın ana nedeni, daha sonra dünya çapında önde gelen tür haline gelen Pirola varyantı JN.1'e bağlandı. Ve şimdi İngiltere’den gelen yeni veriler, bu ülkedeki kadınların virüse erkeklerden daha yatkın olduğunu gösteriyor.

"Geçmeyen Öksürük, KOAH veya Kanserin Habercisi Olabilir" "Geçmeyen Öksürük, KOAH veya Kanserin Habercisi Olabilir"

17 Ocak itibarıyla kadınlarda enfeksiyon oranı 100 bin kişi başına 8,26 iken erkeklerde bu oran sadece 6,85'te bulunuyor.

Yeni Yıl Günü'nde 100 bin başına 13,51 gibi muazzam bir rakama ulaştığı için bu, erkekler için çok büyük bir düşüş. Ancak kadınlardaki düşüş, aynı gün 100 binde 16,33 olan düşüş kadar büyük değil - yine de önemli. Genel olarak, 17 Ocak'a kadar devam eden yedi günlük dönemde her iki cinsiyet için de 100 bin kişi başına vaka oranı 7,67 seviyesinde bulunuyor.

Bu, Birleşik Krallık'taki kadınların JN.1 türüne yakalanma olasılığının erkeklere kıyasla ortalamanın üzerinde olduğu anlamına gelirken, bu oran genel olarak erkekler için ortalamanın çok altına düşüyor.

Ülkenin ölüm rakamları, o tarihe kadar yedi günlük hareketli ortalamanın 100 bin başına 19,29 olduğu 29 Aralık'tan bu yana güncellenmiyor; ne yazık ki 29 Aralık'ta ülke çapında beş kişi ölüyor.

Kaynak: Haber Merkezi