Danimarka kabinesinde Başbakan Yardımcılığı ve Ekonomi Bakanlığı görevini yürüten merkez sağ Liberal Parti lideri Ellemann-Jensen, kendisine yönelik parti içi eleştiriler sonrası siyaseti bıraktığını ve parti liderliğinden istifa ettiğini duyurdu.

Ellemann-Jensen, Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe'ye istifa mektubunu sunmasının ardından yaptığı açıklamada, "Bu, Danimarka siyasetine kesin bir vedadır" dedi.

CHP sahaya iniyor CHP sahaya iniyor

Liberal Parti içerisinden kendisine desteğin azalmasına yönelik eleştirileri kabul ettiğini dile getiren Ellemann-Jensen, partisinin yeniden ayağa kalkmasının önünde engel olarak durmak istemediğini söyledi.

Bu yılın başlarında geçtiği sağlık kontrolünün ardından 5 aylık "hastalık izni"ne ayrılmış olmasının siyaseti bırakma kararıyla bir ilişkisinin olmadığını vurgulayan Ellemann-Jensen, "Bu kararı alıyorum çünkü Liberal Parti için doğru olan bu" açıklamasında bulundu.

Önümüzdeki ay yapılacak parti kongresine kadar parti başkanlığı görevini Stephanie Lose'un üstleneceği belirtilirken, Elleman-Jensen'in kabinedeki görevlerini, Savunma Bakanı Troels Lund Poulsen'in devralacağı açıklandı. 

Kaynak: Haber Merkezi