Birleşmiş Milletler'e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü, tarafından yayınlanan rapordaki verilere göre, Dünya gıda piyasalarında  fiyatlar genel olarak düştü. Türkiye ise dünyadaki bu eğilimi kaçırarak büyük oranda gıda sektöründe fiyat artışı yaşandı. Birleşmiş Milletler'e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü verilerine göre, dünyada gıda fiyatları yıllık bazda yüzde 7,4 gerilerken, Türkiye'de ise yüzde 68,4 arttı.

FAO RAPORU VERİLERİ YAYINLANDI

Birleşmiş Milletler'e bağlı Gıda ve Tarım Örgütü,  raporundaki verilere göre  gıda fiyatları Nisan ayında aylık bazda sadece yüzde 0,3 artış gösterdi. Alt endeksler bazında detaylara bakıldığında, et fiyatları yüzde 1,6, tahıl ve bitkisel yağ fiyatları yüzde 0,3 artarken; süt ve ürünlerinde yüzde 0,3, şekerde ise yüzde 4,4'lük bir düşüş yaşandı.

Kira Vergisini Artıracak Yeni Düzenleme Geliyor Kira Vergisini Artıracak Yeni Düzenleme Geliyor

Yıllık bazda ise, et fiyatları yüzde 0,4 ve süt ürünleri fiyatları yüzde 4,3 düştü. Tahıl fiyatları yüzde 18,3, şeker fiyatları ise yüzde 14,7 oranında azalış gösterdi. Yalnızca bitkisel yağ fiyatları yüzde 0,7'lik bir artışla yıllık bazda yükseldi.

TÜRKİYE'DE GIDA FİYATLARI UÇTU 

Dünyadaki gıda piyasası ile Türkiye arasında büyük farklar var. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'de gıda fiyatları Tüketici Fiyat Endeksi'nde (TÜFE) yüzde 68,5, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'nde (Yİ-ÜFE) yüzde 64,5 oranında artış gösterdi. Bu durum, Türkiye'nin gıda fiyatlarındaki artışının Dünya gıda piyasasına göre, ters orantılı olduğunu belli oluyor 

Kaynak: Haber Merkezi