Tuğçe Dokumacı

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Mersin'deki kamu yatırımlarının önemli gecikmelerle karşı karşıya olduğunu belirterek bu durumun Mersin'in gelişimi için büyük bir engel teşkil ettiğine değindi.

"Akdeniz Sahilyolu Projesi 15 Yıldır Tamamlanamadı”

Akdeniz Sahilyolu, Çeşmeli-Taşucu yol bağlantısı, Ana Konteyner Limanı ve Çukurova Havalimanı gibi projelerde yaşanan aksaklıklara dikkat çekti. Bu durumun Mersin'in gelişimi için büyük bir engel teşkil ettiğini ifade eden Ekmen: "Bu projelerin bir an önce tamamlanması gerekiyor, Mersin'in geleceği tehlikede!" dedi.

Özellikle Akdeniz Sahilyolu projesinin 15 yıldır tamamlanamadığını belirten Ekmen, projenin %60 oranında tamamlandığını ancak 2024 bütçesinin yetersiz olduğunu dile getirerek: “Karayolları projelerine ayrılan bütçelerin 2024'te ne kadar komik olduğunu daha önceki bir basın toplantısında detaylı olarak anlatmıştık” diye konuştu.

Ekmen ayrıca projenin ağır aksak ilerlediğini ve Çeşmeli-Taşucu yolunda müteahhit firmanın işe başladığına dair haberlerin doğruluğunu teyit edemediklerini de vurguladı.

Ana Konteyner Limanı'nın programdan çıkarıldığını ve tekrar gündeme alındığını belirten Ekmen, "Bu proje tekrar ele alındığında, daha önce alınmış ÇED raporunun hafızasından yeterince faydalanılmadığını görüyoruz," dedi.

Mevcut limanın genişleme alanının, Atatürk Parkı'nın seyir alanını tamamen bozacağına değinen Ekmen, bu projenin toplumsal etkilerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Ekmen: "Doğu Akdeniz'in en hakim ve en kuvvetli aktarma limanı olacak bu limanın bir an önce hayata geçirilmesi için verdiğimiz mücadeleyi devam ettireceğiz," dedi.

“Bu Ayıp Size Yeter”

Çukurova Havalimanı'nın sürekli ertelenen açılışıyla ilgili de eleştirilerde bulunan Ekmen, havalimanının Mersin'in ekonomik ve sosyal gelişimi için kritik öneme sahip olduğunu söyledi ve hızla açılması gerektiğini vurgulayarak Sabah Gazetesi'nde Yavuz Donat tarafından yazılan iki manşet haberini gösterdi.  "16 Ocak 2023 tarihinde yayınlanan manşette, Çukurova Havalimanı'nın Nisan ayında açılacağı belirtiliyordu. Ancak bu gerçekleşmedi," şeklinde konuştu.

İkinci manşet haberinin 24 Haziran 2024 tarihli olduğunu ve bu sefer de havalimanının Haziran ayında açılacağının belirtildiğini ifade eden Ekmen "Bu havalimanının Mersin'in lojistiğine, turizmine, tarımına ve ticaretine sağlayacağı katkı ortada. Eğer Adana lobisi bunu açmayı engelliyorsa, Cumhur İttifakı'nın milletvekillerine sesleniyorum: Bu ayıp size yeter” dedi.

Nemli Havaların İnsan Sağlığına Etkisi ve Korunma Yöntemleri Nemli Havaların İnsan Sağlığına Etkisi ve Korunma Yöntemleri

"Mersin'in Geleceği İçin Acil Adımlar Atılmalı”

Mehmet Emin Ekmen, konuşmasının sonunda Mersin'in kamu yatırımlarında yaşanan gecikmelerin kabul edilemez olduğunu belirterek, bu projelerin Mersin'in ekonomik ve sosyal gelişimi için hayati öneme sahip olduğunu belirtti.

Kaynak: Tuğçe Dokumacı