Emeklilerin maaşlarında yaşanan kayıp, beş ay içinde belirgin bir şekilde ortaya çıktı. Ocak ayında 20 bin lira alan bir emeklinin alım gücü, mayıs sonunda 16 bin 349 liraya gerileyerek yüzde 22.33 azaldı. Temmuzda ise en az 12 bin lira zam talep ediliyor.

Kriptoda 'Çakıldı': Nisan Ayından Bu Yana En Kötü Hafta Kriptoda 'Çakıldı': Nisan Ayından Bu Yana En Kötü Hafta

Meydanlara çıkan emeklilerin maaşı beş ayda adeta pula döndü. 20 bin lira maaş alan bir emeklinin alım gücü 16 bin 349 liraya geriledi. Beş ayda yaşanan kayıp 3 bin 651 lirayı buldu.

Emekliler, temmuz ayında maaşlarına en az 12 bin lira seyyanen zam yapılmasını istiyor. Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre, iktidarın tasarruf tedbirlerini gerekçe gösterip Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyonu üzerinden yüzdelik zamlarla yetinmesi halinde emeklinin sefaleti artacak, gelir dağılımı uçurumu daha da büyüyecek. Yılbaşında aylığı 20 bin liraya çıkarılan emeklilerin mayıs sonunda alım gücü 3 bin 651 liralık kayıpla 16 bin 349 liraya gerilemiş olacak.

TÜİK’e göre ocak-nisan döneminde tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 18.72 düzeyine çıktı. Merkez Bankası anketine göre bu ay için TÜFE artışı ortalama yüzde 3.04 olacak. Bu veriler, hak aramak için ileri yaşlarına rağmen miting meydanlarına çıkmak zorunda kalan emeklilerin yalnızca beş aylık dönemdeki alım gücü kaybının mayıs itibarıyla yüzde 22.33’e ulaştığını gösteriyor. Verilere göre, ocakta 10 bin lira yapılan en düşük emekli aylığının bugünkü alım gücü 8 bin 175 liraya düştü.

Temmuzda, TÜİK’in enflasyon hesabıyla bile en düşük emekli aylığının ortalama yüzde 25 zamla 12 bin 500 liranın üzerine çıkarılması gerekiyor. 12 bin 920 lira olan en düşük memur emeklisinin alım gücü de 10 bin 562 liraya gerileyecek.

Kaynak: Haber Merkezi