Mersin’in Toroslar ilçesine bağlı Kuvayi Milliye Caddesi’nde, motokuryelik yapan 20 yaşındaki Bilal Şık, duran bir aracın açılan kapısına çarparak hayatını kaybetti. Konu üzerine açıklama yapan yemek sepetinde çalışan emekçiler, “Bizlere dayatılan ‘esnaf kurye modeli’ yüzlerce kurye arkadaşımızın ölümüne ya da sakat kalmasına sebep olmaktadır. Bizler bunun adına ‘kan ile beslenen iş modeli’ diyoruz” diyerek tepki gösterdi.

WhatsApp Image 2023-10-23 at 12.32.04

Genç kuryenin cenazesi arkadaşlarının konvoyu eşliğinde hastane morgundan alındı. Türkiye İşçi Partisi Mersin Şubesi’nden Mezitli Yönetimi Kadın Büro Sorumlusu Şeyda Kopmaz ve Örgüt Büro Emek Sorumlusu Parti Meclisi Üyesi Bülent Ufuk Ateş’te cenazeye katılarak destekte bulundu.

Cenazeyi alan emekçiler mezarlıkta basın açıklaması yaptı. “Bugün Bilal kardeşimizin başına gelen hepimizin başına gelebilir” diyen bir işçi açıklamasını şöyle sürdürdü;

“Bugün burada olmamızın sebebi yeni Bilal’lerin ölmemesi içindir. Fakat ne yazık ki her gün bit kurye arkadaşımızın ölüm haberini alıyoruz. Bizlere dayatılan ‘esnaf kurye modeli’ yüzlerce kurye arkadaşımızın ölümüne ya da sakat kalmasına neden oluyor. Bizler bunun adına ‘kan ile beslenen iş veren modeli’ diyoruz. Bu x firmalar sermayelerine sermaye katmak içi bizlerin sosyal güvenlik haklarını elinden alıyorlar. Bu modelle çalışan kendi BağKur’unu kendi yatırıyor, kendi motorunu kendi alıyor. Ve tabii ki bakımı kendisi yapıyor ve yakıtını da kendisi dolduruyor. 3 kuruşun 1 kuruşu vergi 1 kuruşu vergiye yakıta gidiyor. Bizlere kalan 1 kuruşla d yaşamaya çalışıyoruz. Fakat her gün ölerek… Bizler her gün kellemizi koltuğumuzun altına almış günlük en az 250 km yol yapan, ‘bugün de ölmedik’ diyen fakat her an o korkuyu içimizde tutan işçi sınıfıyız.”

Emekçilerin taleplerini şöyle sıraladı:

-Esnaf kurye modelinden derhal vazgeçilmeli!

Sendikaya bağlı SGK’lı çalışmak,

-Özel sağlık sigortası,

-Kurye çalışanlarına yıllık yıpranma bedeli istiyoruz.

Mersin Silifke'de kaza: 3 yaralı Mersin Silifke'de kaza: 3 yaralı

WhatsApp Image 2023-10-23 at 12.32.06

Kaynak: Seren SABUNCU