Hamas’ın 7 Ekim'deki Aksa Tufanı operasyonuyla başlayan, Filistinli direniş örgütleri ile İsrail güçleri arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Filistin Sağlık Bakanlığı, şu ana dek İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1756'sı çocuk, 4 bin 385 kişinin öldüğünü, 13 binden fazla kişinin yaralandığını duyurdu. İsrail basını ise 306'sı asker 1400 İsraillinin öldüğünü, 4 bin 834 İsraillinin yaralandığını aktardı.

SURİYE: İSRAİL ŞAM VE HALEP HAVALİMANLARINI VURDU

Suriye devlet ajansı SANA'da, Suriye Savunma Bakanlığı'nın açıklamasını haberine taşıdı.

Açıklamaya göre İsrail, Şam ve Halep Havalimanlarına saldırdı ve füze attı.

Bakanlık, Şam Havaalanı'nda çalışan bir sivil yaşamını yitirdiğini, bir diğeri de yaralandığını duyurdu. Her iki havaalanında pistlerde büyük hasar meydana geldiği ve bu nedenle havaalanlarının kapatıldığını bildirildi.

HAN YUNUS KENTİNE SALDIRI

Abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarını sürdüren İsrail, Gazze'nin güneyindeki Han Yunus kentine saldırı düzenledi. Saldırıda 12 kişi yaşamını yitirdi, çoğu ağır 17 kişi de yaralandı.

İsrail ordusunun Gazze'nin kuzeyindeki Beyt Lahiya'da bir eve düzenlediği saldırıda da çok sayıda Filistinli öldü ve yaralandı.

İsrail ayrıca, Gazze kentinin güneybatısındaki Ez-Zeytun ve Şeyh Rıdvan mahallelerine saldırı düzenledi.

Öte yandan, İsrail Ordu Radyosu, Gazze'den atılan roketlerin ardından, İsrail'in güneyindeki Yahudi yerleşim birimlerinde uyarı sirenlerinin çaldığını duyurdu.

Gazze'deki İçişleri Bakanlığının Telegram hesabından yaptığı yazılı açıklamaya göre, İsrail ordusu, Cebaliya Mülteci Kampı'nın batısında Tövbe Camisi ile Gazze'nin orta kesiminde En-Nusayrat Çarşısı'nı da bombaladı. Nusayrat Çarşısı'na yönelik saldırıda ölen ve yaralananlar olduğu ifade edildi.

ÖLÜ VE YARALI SAYISI ARTIYOR

Filistin Sağlık Bakanlığı, şu ana dek İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1756'sı çocuk, 4 bin 385 kişinin öldüğünü, 13 binden fazla kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail basını ise 306'sı asker 1400 İsraillinin öldüğünü, 4 bin 834 İsraillinin yaralandığını aktardı.

Öte yandan İsrail Genelkurmay Başkanı Halevi, "Gazze Şeridi’ne gireceğiz" dedi.

TBMM gündemi: Emekliye ek ödenek, TikTok tartışması, deprem bölgesindeki fahiş fiyatlar TBMM gündemi: Emekliye ek ödenek, TikTok tartışması, deprem bölgesindeki fahiş fiyatlar

Halevi, konuşmasında, “Gazze Şeridi'ne gireceğiz. Hamas'a bağlı unsurları ortadan kaldırmak amacıyla operasyonel bir görev üstleneceğiz. Ayrıca, iki hafta önce cumartesi günü (7 Ekim) gerçekleşen saldırıda hayatını kaybedenlerin görüntülerini ve sahnelerini de aklımızda tutacağız” ifadelerini kullandı.

"ONLARA KARŞI HAZIRLANIYORUZ"

“Gazze karmaşık, Gazze aşırı kalabalık” şeklinde konuşan Halevi, İsrail’in kara harekatına karşı Hamas’ın hazırlık yaptığına dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Düşman orada birçok hazırlık yapıyor ama biz de onlara karşı hazırlanıyoruz. Kara harekatında İsrail ordusunun tüm yetenekleri bize eşlik ediyor. Bu düşünceyle cesur olun. Son derece kararlı olun ve askerlerinize yüksek güven duygusu aşılayın. Bu ruh zaferi getirecektir.”