Mersinli Kadınlar Anayasa teklifine hayır dedi

Mersin’deki kadınlar, Anayasa değişikliği teklifine tepki gösterdi. Eylemde kadınlar, “Eşit, özgür, laik bir ülke istiyoruz” yazılı pankart açtı.

 • İzmir’de ekmeğe zam geldi

  HABER: Meryem KARADAĞ

  Mersin Kadın Platforumu, Pozcu Koton önünde Anayasa değişikliği teklifi için Kadınlar basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını okuyan Elmas Kara, " AKP iktidarı Anayasa değişikliği teklifi ile yıllardır sürdürdüğü kadın düşmanı, LGBTİ + düşmanı politikaları ve dinci gericiliği tırmandırıyor. Bu anayasa değişikliği anayasanın laiklik ve eşitlik ilkesine aykırıdır. Kazanılmış haklarımıza saldırıdır" dedi.

  "Haklarımıza Saldırmaktan Vazgeçin"

  Önce baş örtüsü ile başlayan daha sonra Anayasa değişikliği tartışmalarına evrilen süreçte bir kez daha nedenlerdi ve hayatları pazarlık konusu haline getirildiği söyleyen Kara, Bizlerin gündemi dahi olmayan suni gündemlerle hayatlarımıza ve haklarımıza saldırmaktan vazgeçin. Bizim gündemimiz de talebimize net: Eşit ve Özgürlük" diye konuştu.

  "Bizim sözümüz hayır"

  Kara " Anayasa değişiklik teklifi karşısında nasıl tavır alınması gerektiğini düşünenler yüzünü eşitlik talebiyle yaşamın tüm alanlarında sözünü söyleyen kadınlara ve LGBTİ+ lara dönsün. "Bizim sözümüz hayır" dedi.

  “Meclisteki oylamada bu değişikliğe destek vermeyi düşünenlere sesleniyoruz: Bu suça ortak olmayın”

  Laiklik ilkesini yok sayan Anayasa değişikliğinin tüm kadınların emeği, bedeni ve yaşamları üzerindeki denetimi arttırmaya yönelik olduğunu söyleyen Kara “Laiklik; eğitimde, siyasette, toplumsal yaşamda her gün ihlal edilirken, bir dine ve mezhebe ait bir giyinme biçiminin Anayasal güvenceye kavuşturulması istenmekte, laikliğe aykırı bir hüküm anayasa maddesi haline getirilmeye çalışılmaktadır. Seçim kaygısıyla meclisteki oylamada bu değişikliğe destek vermeyi düşünenlere sesleniyoruz: Bu suça ortak olmayın. Bu değişikliğe de bu değişikliğin müzakere edilmesine de hayır.”

   

   AKP’ e LGBTİ+ları açık hedef haline getiriyor

  Kara Anayasa değişikliğini “aile ve evlilik kurumunun her türlü tehlike, tehdit, saldırı, çürüme ve sapkın akımların dayatmalarına karşı korumak” şeklinde gerekçelendirdiğini ifade eden Kara, “AKP iktidarı nefret söylemini derinleştiriyor, LGBTİ+ları açık hedef haline getiriyor. Bu değişiklik ile evlilik birliği kadınla erkek arasında tanımlanarak LGBTİ+’ların varoluşu da yok sayılıyor. Ayrımcılığa neden olan, eşitlik ilkesini yok sayan bu değişiklik teklifine, bu teklifin müzakere edilmesine hayır. Anayasa değişikliği teklifi ile kadın ve LGBTİ+ düşmanlığını tırmandıran AKP iktidarını ve anayasa değişikliğini masalarına koyanları uyarıyoruz! Yaşamlarımız ve bedenlerimiz üzerinden pazarlık yapmanıza izin vermeyeceğiz. Eşit, özgür ve lâik bir yaşam için mücadeleyi büyüteceğiz” diye konuşmasını sonlandırdı.

   

   

    Mersinli Kadınlar Anayasa teklifine hayır dedi