NASA terk etti : ’Ay depremleri’ne yol açabilir!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) Ay yüzeyinde bıraktığı Apollo 17 uzay aracıyla ilgili araştırmalar, çarpıcı sonuçları ortaya koydu. Araştırmaya göre, Apollo 17 uzay aracı "Ay depremleri" diye bilinen küçük sarsıntılara neden olabilir.

Editör: iha

Google News
 • NASA terk etti : ’Ay depremleri’ne yol açabilir!

  NASA terk etti, araştırma ortaya koydu: ’Ay depremleri’ne yol açabilir!

  ABD, 1969'da Apollo 11'le ilk astronotlarını Ay'a gönderirken bu macerada Neil Armstrong, Ay'ın yüzeyine ayak basan ilk insan oldu.

  Misyon süresince astronotlar, Ay'da bulunan kayalardan ve tozlardan örnek topladı. 12 Temmuz 1969'da NASA'nın başlattığı Apollo Programı kapsamında "Apollo 11" misyonuyla 12 kişi Ay yüzeyine indi. Apollo Ay Programı, "Apollo 17" misyonuyla 1972'de son buldu.

  BİLİM İNSANLARI VERİLERİ İNCELEDİ

  Bu gelişmeler sonrası CNN'nin haberine göre bilim insanları, on yıllardır ilk kez Ay yüzeyinde terk edilmiş Apollo 17'nin verilerini yeniden inceledi.

  NASA terk etti, araştırma ortaya koydu: ’Ay depremleri’ne yol açabilir! - Resim : 1

  SİSMİK AKTİVİTELER İLK KEZ SAPTANDI

  NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden Francesco Civilini liderliğinde yapılan araştırmada yapay zeka kullanıldı. Modern algoritmalarla incelenen verilerin analizinde Ay'daki daha önce bilinmeyen sismik aktiviteler ilk kez saptandı.

  UZAY ARACINDAN 'AY DEPREMİ'

  Çalışmada Ay yüzeyinin soğuk ve sıcak havaya göre genişleyip daraldığı belirtilerek, Ay depremlerini kaydeden cihazlardan birkaç yüz metre uzaklıkta bulunan Apollo 17'nin iniş modülünden yayılan hafif sarsıntılar tespit edildi.

  "Ani termal Ay depremi" adı verilen belirli bir tür Ay depreminin doğal kaynaklardan değil yakındaki uzay aracının ısınması ve soğumasından kaynaklandığı sonucuna varıldı.

  TERMAL AY DEPREMLERİNDEN FARLI

  Araştırmada bu sarsıntıların, aniden ortaya çıkan termal Ay depremlerinden farklı olduğu vurgulandı.

  Uzmanlar, NASA ve partnerlerinin Ay yüzeyinde kalıcı üs inşa etmesinin Ay depremlerini anlamanın gelecekteki keşifler için önemli olacağına inanıyor.

  Öte yandan araştırma, "Journal of Geophysical Research: Planets" adlı dergide yayımlandı.  Haberle ilgili daha fazlası: #nasa  # uzaybilim  # nasa aydaki deprem açıklaması

  DİĞER HABERLER