“İmkanımız var, Başaracağız”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mersin programı çerçevesinde Büyükşehir Belediyesinin yapımını tamamladığı Toplu Taşıma Yerleşkesinin açılışı ve 41 yeni otobüsün teslim törenine katıldı. 

 • İzmir’de ekmeğe zam geldi

  HABER: Hayrettin ACAR

  Programda konuşma yapan Kılıçdaroğlu, “Hiç endişe etmeyin; Millet İttifakı olarak bu ülkeye gerçek adaleti, gerçek anlamda hukuku getireceğiz. En ufak bir endişeniz olmasın. Biz onlar gibi değiliz. Biz, toplumda asla ve asla ayrımcılık yapmayız. Bu ülkede bayrağımızın altında herkesin huzur içinde yaşamasını isteriz. Beraber yaşayalım deriz ve birlikte yaşamaktan onur duyarız. Hiç kimseyi kimliğinden, yaşam tarzından ötürü, hiç kimseyi başka bir nedenle asla ayrımcılık yapmadan kucaklayacağız. Bundan emin olmanızı isterim” dedi.

  “Ülkece birlikte yaşamak istiyoruz”
  Kılıçdaroğlu, Türkiye’de hep beraber, birlik içinde yaşamak istiyoruz vurgusu yaparak, “Kadını erkeğiyle yaşlısı genciyle birlikte yaşamak istiyoruz. Doğusu batısı, güneyi kuzeyi birlikte beraber olmak istiyoruz. Türkülerimizi, halaylarımızı beraber söyleyip beraber oynamak istiyoruz. Kavganın bu ülkeye getirdiği hiçbir yarar yok. Kavganın sadece hüzün ve acı getirdiğini biliyoruz. O zaman niye kavga ediyoruz? Siyasetçiler kavga ettiriyorlar, kavgadan medet umuyorlar. Size sözüm var; ne olursa olsun bu ülkeye gerçek anlamda huzuru getirmek için hep mücadele edeceğim ve bunun kavgasını vereceğim” diye konuştu.

  “Harcadıkları her kuruşun hesabını veriyorlar”

  Belediyelerin hesap konusunda her türlü hesabı verebildiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Yardımlar kesilir, şu olur, bu olur. Bir sürü şey söylediler. Ama belediye başkanlarımız görevlerine başladılar, görevlerini yapıyorlar. Harcadıkları her kuruşun hesabını veriyorlar. Belediye başkanı arkadaşlarıma şunu söyledim; ‘harcadığınız para sizin paranız değil, vatandaşın parası’. Dolayısıyla harcadığınız her kuruşun hesabını millete verdiğiniz zaman belediye başkanı ile belde halkı arasında sağlıklı bir güven ilişkisi doğar. Hesap vermenin onurlu bir görev olduğunu bilmenizi isterim. Bir siyasetçi için en önemli görev halkına hesap vermektir. Halkına hesap veremeyen veya hesap vermekten kaçınan bir siyasal lider bilin ki, malı götürüyordur. Ona izin vermeyeceğim. İktidar sahipleri, yani devleti yönetenler devleti yönetirken zenginleşiyorlarsa bilin ki, malı götürüyorlar. İktidar sahipleri devleti yönetirken harcadıkları her kuruşun hesabını vermek zorundadırlar. Biz belediye başkanlarımızdan başladık, hesabını veriyoruz” dedi.

  “Güzel bir Türkiye nasıl yönetilirmiş, dünyaya da göstereceğiz”
  Kılıçdaroğlu, “Sandığa gideceğiz ve o oyu vereceğiz ve demokrasiden, insan haklarından yana bir siyasal iktidara getireceğiz. O zaman göreceksiniz güzel bir Türkiye nasıl büyürmüş, nasıl kalkınırmış, nasıl yönetilirmiş. Sadece bölgemize değil, dünyaya da göstereceğiz. Zengin bir ülkeyiz, her türlü imkanımız var. Taşımız, toprağımız, her şey bereketli” dedi.

  “Sandığa Gitmenizi İstiyorum”
  Kılıçdaroğlu öğrencilere her türlü desteğin sağlanması gerektiğini ifade ederek sözlerini şöyle noktaladı; “Gençlerden bir şey istiyorum; ‘sandığa ben gitmesem de olur’ değil; bütün gençlerden, 6 milyona yakın gençten sandığa gitmelerini istiyorum. Eğer bugün şikayet ediyorsanız, şikayet ettiğiniz adamların şikayet konusu olmaktan çıkmasını istiyorsanız sandığa gideceksiniz, demokrasiden yana oy kullanacaksınız. Bir kişiye asla bir devlet teslim edilemez. Dünyada bir kişiye teslim edilen devletler yok olmuşlardır. O nedenle biz ortak aklımızı kullanacağız, beraber yöneteceğiz, birlikte yöneteceğiz, istişareyle yöneteceğiz. Ne demiş atalarımız, ‘akıl akıldan üstündür’. Onun için danışmak son derece değerlidir, onun için birlikte çalışmak son derece değerli ve önemlidir. Bunu yapmanın yolu sizin sandığa gitmeniz. Sandığa gidin, oyunuzu kullanın”