Çayı bu şekilde tüketirseniz etkisi ölümcül olabiliyor!

Kimileri için çay olmazsa olmaz. Günde 10-15 bardak içenler olduğu gibi güne çaysız başlayamayanlar da mevcut. Ancak bu haber çay tiryakilerini üzecek türden. Yapılan araştırmalara göre sıcak çayı tüketenler bunun yanında sigara ve alkol kullanırsa tehlike altındadır.

Editör: İHA

Google News
 • Çayı bu şekilde tüketirseniz etkisi ölümcül olabiliyor!

  Tehlikeli ikiliyi birlikte tüketenler ölümcül sonuçları da beraberinde getiriyor. İşte sıcak çayın sigara ve alkol kullanıcıları üzerindeki etkisi...

  Çayı bu şekilde tüketirseniz etkisi ölümcül olabiliyor!

  Sıcak çay sevenleri üzecek bir araştırma haberi geldi. Yapılan çalışmalara göre her gün sigara içen ve alkol tüketenlerin içtiği çayı sıcak içmemesi gerektiğini söylüyor. Sıcak çayın, yemek borusu kanserini tetiklediğinin altı çizildi. Ölümcül bir hastalık olan yemek borusu kanseri, her yıl yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Hem tütünden hem de aşırı alkol kullanımdan uzak durulmalıdır. Buna ek olarak eğer sıcak çay tüketiliyorsa ısısına dikkat edilmelidir.Çayı bu şekilde tüketirseniz etkisi ölümcül olabiliyor!

  SICAK ÇAY, YEMEK BORUSU KANSERİ RİSKİNİ BEŞ KAT ARTIRIYOR

  Annals of Internal Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan çalışmaya göre; sıcak veya çok sıcak çay içmek, özellikle sigara içen ve alkol tüketen kişilerde yemek borusu kanseri riskini beş kat artırıyor.

   

  Çayı bu şekilde tüketirseniz etkisi ölümcül olabiliyor!

  CNN International'ın haberine göre; yemek borusu kanseri, dünyada en sık görülen sekizinci kanserdir. Ölümcül bir hastalık olan yemek borusu kanseri, her yıl yaklaşık 400 bin kişinin ölümüne neden oluyor. Genellikle duman, alkol, asit reflüsü ve sıcak sıvılar yemek borusunda tekrar tekrar yaralanmalara yol açıyor.

  Çayı bu şekilde tüketirseniz etkisi ölümcül olabiliyor!

  500 BİN KİŞİ, DOKUZ BUÇUK YIL İZLENDİ

  ABD'nin Maryland eyaletindeki Ulusal Kanser Enstitüsünden kıdemli araştırmacı Neal Freedman'a göre kendi türünün en büyüğü olan bu çalışma, Çin'de 500 bin yetişkinin dokuz buçuk yıl izlenmesiyle gerçekleştirildi.

  Çayı bu şekilde tüketirseniz etkisi ölümcül olabiliyor!

  Pekin Üniversitesi Epidemiyoloji ve Biyoistatistik Departmanından araştırmanın yazarı Prof. Jun Lv, sigara içmeyen veya alkol almayan kişilerde sıcak çayın yemek borusu kanseri riskini artırmadığını tespit ettiklerini ancak tütün veya alkol kullanan kişilerde kanser riskinin arttığını gözlemlediklerini söyledi.

  YEMEK BORUSUNUN ASTARI TAHRİŞ OLUYOR

  Neal Freedman, çok sıcak içeceklerin yemek borusunu alkol ve duman gibi kansere neden olan ajanlara karşı daha savunmasız kılabileceğini belirterek sözlerine şöyle devam etti: "Sıcak sıvı, yemek borusunun astarını tahriş ederek, iltihaplanmaya ve hücrelerin daha hızlı çoğalmasına neden olabilir. Sıcak sıvı, yemek borusunu kaplayan hücrelerin bariyer işlevini bozabilir ve dokuyu diğer kanserojenlerden daha fazla hasara açabilir."

   

  Çayı bu şekilde tüketirseniz etkisi ölümcül olabiliyor!

  TÜRKLER DE ÇAYI SICAK İÇİYOR

  ABD'de ve Avrupa'da çay 65 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda nadiren tüketiliyor ancak Türkiye, Rusya, İran ve Güney Amerika gibi yerlerde çay, oldukça sıcak içiliyor.

  Profesör Lv, "Sigara içmeyen veya fazla alkol kullanmayan çay içen kişiler, içeceklerini değiştirmek zorunda değiller. Elbette hem tütünden, hem de aşırı alkol kullanımından uzak durmak, yemek borusu kanserini önlemede en önemli araçtır" diye konuştu.  Haberle ilgili daha fazlası: #çayı alkolle tüketirsek zararı var mıdır  # çay nasıl tüketilmeli

  DİĞER HABERLER