“Nefret karşısında geri adım atmayacağız”

LGBTİ+ karşıtı miting duyurusunun RTÜK’ün onayıyla televizyonlarda kamu spotu olarak yayımlanmasına bir tepki de Mersin’den geldi.

Editör: Tuğçe DOKUMACI

Google News
 • “Nefret karşısında geri adım atmayacağız”

  İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, LGBTİ+ karşıtı miting duyurusunun RTÜK’ün onayıyla televizyonlarda kamu spotu olarak yayımlanmasına tepki göstererek, “Bu ıslak imzalı nefret karşısında geri adım atmayacağız, devlet onaylı bu nefret ağına geçit vermeyeceğiz” dedi.

   

  “DEVLET TÜM VATANDAŞLARIN CAN GÜVENLİĞİNDEN SORUMLUDUR”

  İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi, konuya ilişkin dernek binasın açıklama yaptı. Açıklama metnini Irkçılık ve Ayrımcılığa Karşı Komisyon Sözcüsü İlhan Kılıç okudu. Çok uzun bir süredir LGBTİ+’lara karşı nefret söylemini ve uygulamalarını içeren bir politika hüküm sürdüğünü dile getiren İlhan Kılıç, “Son günlerde RTÜK kararıyla televizyonlarda yayınlanması amaçlanan bir kamu spotu hazırlanmıştır. Bu kamu spotunun açıkça LGBTİ+’lara karşı nefret örgütlemek adına hazırlandığı ortadadır. Dün Madımak katliamı davasını düşürenler katliamın savunucularını vekillik, dokunulmazlık gibi vasıflarla cesaretlendirmişti, şimdi aynı zihniyet LGBTİ+ nefretini başat propaganda aracı olarak kullananları devlet kanalıyla destekliyor” diye konuştu. Yaşananları protesto etmek için RTÜK önünde yürüyüş düzenleyen LGBTİ+lar ve hak savunucularının polis işkencesiyle gözaltına alındığını hatırlatan Kılıç, “Bu gözaltılar ve işkence bize bir kez daha gösterdi ki, devlet eliyle desteklenen bu nefret, zaten orantısız güç kullanan kolluk kuvvetlerini tekrardan cesaretlendirmiştir. Hali hazırda yaşam güvenliği tehlikede olan LGBTİ+lar “benim esnafım işini bilir” politikası ile yeniden tehlike altına itilmiştir. Devlet tüm vatandaşların can güvenliğinden sorumludur” dedi.

   

  “LGBTİ+’LARIN VAROLUŞU YASAKLANAMAZ”

   

  Kılıç, televizyon kanallarında, çocukların izleyeceği saatlerde yayınlanan dizilerin içeriğinde ve haber bültenlerinde, şiddet, kan, silah ve tecavüz sahneleri sansürsüz yayınlanırken, varoluşsal bir yaşam formunu “zararlı” diye göstermeyi izansızlıktır olarak değerlendirdi.

  Yaratılmak istenen nefret iklimine karşı insan haklarının ve yaşam haklarının yanında olduklarını ifade eden Kılıç, “İnsan hakları savunucuları olarak LGBTİ+ yurttaşlara karşı yürütülen ayrımcılık ve nefrete sonuna kadar karşı çıkacağımızı bir kez daha dile getiriyoruz. Haklarımızdan, hayatlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Varoluşumuz yasaklanamaz” sözlerini kullandı.  Haberle ilgili daha fazlası: # ihd mersin LGBTİ+ karşıtı miting duyurusu RTÜK  # İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi LGBTİ+

  DİĞER HABERLER