RTÜK Hukuk Müşavirinden bir skandal daha !

RTÜK Hukuk Müşavirinin neden olduğu skandallardan birinin tarafı da bakın kim  oldu:

Editör: İHA

Google News
 • RTÜK Hukuk Müşavirinden bir skandal daha !

   

  Muhalif yayın organlarını cezalandırma kuruluşuna dönüşen RTÜK’te hukuk müşaviri skandalı yaşanıyor. Özlem Sevgi Keleş adlı müşavirin devamlı hatalı sevk ya da işlemlere imza atması sebebiyle kurumun zor dönemler geçirdiği öne sürüldü. Ceza alan ya da çeşitli hükümlere itiraz eden kuruluşların başvurularına zaman zaman yanıt vermeyen müşavirin, kurulun çalışmalarını aksatan işler yaptığı da iddia edildi.

  BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre, işini yapmadığı için soruşturma altında olan RTÜK Hukuk Müşavirinin neden olduğu skandallardan birinin tarafı da Acun Ilıcalı oldu. İddiaya göre, dijital yayın platformlarına yönelik yönetmeliği beğenmeyen ve RTÜK’e ödeme yapmasını öngören düzenlemenin iptalini isteyen Ilıcalı, Danıştay’a iptal başvurusunda bulunmuş oldu. RTÜK Hukuk Müşavirliği ise bu başvuruya karşı savunmasını zamanında yapmadı. Gazeteci Barış Pehlivan tarafınca da yıl başlangıcında gündeme getirilen bu skandalın peşinden Hukuk Müşavirinin soruşturması genişletildi. Ancak hazırlanan rapora rağmen müşavir hakkında hâlâ karar verilmedi.

  Taşçı: Açıkça korunuyor 

  Müşavirin ısrarlı kusurlu işlemlerinin bir kesime avantaj sağlamış olabileceğini kaydeden RTÜK Üyesi İlhan Taşcı, BirGün’e konuştu. Taşcı, “RTÜK başkan yardımcısı temmuz ayında, hukuk müşaviri idaresindeki bölümün kusurlu ve hatalı yazışma ve savunma eksikliklerinden hareketle kınama cezası istemli raporunu tamamlayarak, RTÜK Başkanına sundu. Aradan geçen süreye rağmen hâlâ raporun gereği yapılmadı. Oysa bu mevzuda Üst Kurul iki kez karar almış ve gereğinin yapılması talimatını vermişti. Bu tablo bile Hukuk Müşavirinin, RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin tarafınca açıkça korunduğunu ortaya koyuyor. Burada önemli bir noktaya da işaret etmekte yarar var. Hukuk Müşaviri hakkında inceleme araştırma kararı verilmesinin peşinden aynı birimin Üst Kurula sunduğu bilgi ve raporlarda 8 hata daha tespit edildi” ifadelerini kullandı.

  Son kurul toplantısında RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’e raporun gereğinin neden yapılmadığını soran Taşçı, "Kendisi ‘inceleme süresi hakkı bulunduğunu, gereğini yapacağını’ ifade etmiştir. Ancak şu ana kadar bir somut karar çıkmamıştır. Kurumun ve kamunun hukukunu savunmakla görevli personelin, bu tarz şeyleri gözardı etmesi, hiç kimse tarafınca sümen altı edilemez” dedi.  Haberle ilgili daha fazlası: #rtürk  # acun ılıcalı

  DİĞER HABERLER