Kılıçdaroğlu: “Adayımız 13 Şubat’ta açıklayacağız”

CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Halk TV yayınına katıldı. Katıldığı tv programında konuşan Kılıçdaroğlu, “  Adayımız 13 Şubat’ta açıklayacağız. Yol haritamızı adayımız açıklayacak” dedi.

  • İzmir’de ekmeğe zam geldi

    CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Halk TV yayınıa katıldı. Programda açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Adayımızı 13 Şubat’ta açıklayacağız. Yol haritamızı adayımız açıklayacak. Tüm açıklamalarda ortak adaydan söz ediyoruz. İsim konusunda bu konuda bir açıklama yapılmadı. Ama Cumhurbaşkanının niteliklerini paylaştık. Şimdi mutabakat metnimizi paylaşacağız. “Adayı açıklamada geciktiniz” deniyor. Biz son derece dikkatli, kararlı, istikrarlı adım atıyoruz. Önce neyi nasıl yapacağımız, ülkeyi nasıl ayağa kaldıracağımız konusunda anlaşalım, kamuoyuna bildirelim, arkasında adayımızı belirleyelim, böylece ortak dil olmuş olur” İfadelerini kullandı.

    Adaylığı konusunda açıklamalarda bulunan Kılıçdaroğlu, “Her parti kendi liderini aday olarak görmek ister. Ama asıl olan 6 liderin ortak karar vermeleri. 6 lider Türkiye’nin sorunlarına kilitlenmiş vaziyetteyiz. Sonuçta bir kişiyi aday olarak belirleyeceğiz. Belirleyeceğimiz adayın ortak çalışma geleneğini sürdürmesi lazım. ‘Her şeyi ben yaptım, ben bilirim’ anlayışına sahip olmaması lazım. Devleti tanıması, liyakatin ne kadar önemli olduğunu bilmesi lazım. Diyelim kazandık devleti yönetiyoruz. Merkez Bankası Başkanı olarak kimi atayacağız? Amcamın oğlu çok iyi, doktorası var dersek olmaz. Liderler teklifte bulunursa bu onurlu bir görevdir. Ama bütün mesele seçilmek değil, seçildikten sonra yapmaktır. ‘6 kişi nasıl yönetecek, bunlar karar bile alamaz’ eleştirisi de geliyor. Bunlar bizim tarihimizi de bilmiyor. Akıl akıldan üstündür. Benim bilmediğimi Temel Bey, Temel Bey’in bilmediğini Meral Hanım bilebilir. Cumhurbaşkanı adayı bütün gelişmeleri soğuk kanlılıkla izleyecek, Türkiye’nin itibarını sağlayacak” dedi.