İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin Şubesi Kadın Komisyonu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla dernek binasında basın açıklaması yaptı. Açıklamayı İHD Kadın Komisyonu üyesi Helin Ergen yaptı.

PİRHA'nın haberine göre Ergen, sözlerine her yıl olduğu gibi bu yılda da 8 Mart’ı kadına yönelik şiddettin arttığı bir ortamda karşıladıklarını belirterek, “Erkek egemen ve militarist devlet politikaları maalesef ki kadınlara savaşı dayatıyor. Savaşın en büyük mağdurları da kadınlar oluyor. Bugün dünyanın birçok bölgesinde Rojova’da, Filistin’de, İsrail’de, Libya’da, Suriye’de, Ukrayna’da kadınlar, savaş mağduru oluyorlar. Coğrafyamızda da yerleşik devlet politikası erkek egemen şiddeti ve feodal değer yargılarını kadınlara dayatmaya devam ediyor” dedi.

“DEVLETİN ŞİDDET DİLİ TOPLUMA YAYILIYOR”

Söz konusu kadına yönelik şiddet olunca her türlü yasanın ihlal edildiğini ve tüm iç ve dış hukuk kurallarının görmezden gelindiğine dikkat çeken Ergen, tüm bu yaklaşımlarla ise kadın kazanımlarının bir bir yok edilmeye çalışıldığını da belirtti.

Ergen, tüm bunların nedeninin iktidarın kadına yaklaşımından kaynaklandığını ifade ederek, “Devletin kullandığı şiddet dili maalesef ki topluma yayılıyor. Bu şiddet dilinin toplumsallaşması sonucunda kadın cinayetlerinde büyük bir artış var. Son bir ayda 36 kadın, erkekler tarafından katledildi, 17 kadın da şüpheli bir biçimde yaşamını yitirdi” diye konuştu.

“SİZE İNAT HER YERDEYİZ”

Gelinen süreçte kadınların, ifade ve örgütlenme özgürlükleri konusunda büyük bir baskı altında olduğunu aktaran İHD Kadın Komisyonu üyesi Helin Ergen şöyle devam etti:

Tatilde Sahte İşletmelere Dikkat Tatilde Sahte İşletmelere Dikkat

“Bütün bu baskı ortamına rağmen büyük ekonomik çöküntüye, savaşçı politikalara, yaşanan şiddet ortamına rağmen kadın mücadelesi devam ediyor. Bu yıl da 8 Mart’ta bir kez daha kadın kurtuluş mücadelesinin gücünü hatırlıyoruz ve insan hakları savunucuları olarak size inat her yerdeyiz.”

Kaynak: İmece Gazetesi