İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD'nin Bloomberg televizyonuna İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ve ABD ile İran arasında yaşanan gerilime ilişkin konuştu. Abdullahiyan, Tahran yönetiminin bölgede savaşın büyümesini istemediğini belirterek, "İran olarak bölgedeki hiçbir direniş grubuna ABD üslerinin hedef alınması talimatını vermedik. Söz konusu tüm gruplar bağımsız hareket ediyor. Suriye'ye veya başka bir bölgeye yeni bir askeri güç de göndermedik. Ama İran olarak bölgedeki gelişmeleri sadece izlemek ile yetinmiyoruz. İran kendi ulusal çıkarları doğrultusunda adım atacaktır" şeklinde konuştu.


"Desteğe devam ederse bölgede ABD'ye karşı yeni cepheler açılır"
ABD'nin İsrail'e verdiği silah desteğini eleştiren Abdullahiyan, İsrail'in ABD tarafından kontrol edildiğini vurgulayarak, "ABD yönetimi diğer ülkeleri itidalli olmaya çağırıyor, ancak kendisi İsrail rejimine her türlü yardımı yapıyor. ABD, bu desteğine devam ederse bölgede ABD'ye karşı yeni cepheler açılır. Ben buradan uyarıyorum, Gazze'de kadınların ve çocukların hedef alındığı saldırılar devam ederse bölgede durum kontrolden çıkar. ABD'nin bölgede savaş isteyip istemediği kararını vermesi gerekiyor" ifadelerini kullandı. Abdullahiyan, İsrail'i Gazze'ye yönelik kara harekatı yapmaması konusunda uyararak, "İsrail, Gazze'ye girerse Siyonist rejime karşı yeni cephelerin açılması kaçınılmaz olur. Bu ise İsrail açısından sonuçlarına pişman olacağı yeni bir durum oluşturacaktır. İsrail rejimi eylemleri ile bölgeyi patlama noktasına getirdi" dedi.

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ABD'nin Ulusal Halk Radyosu'na (NPR) verdiği röportajda İsrail saldırıları nedeniyle bölgenin barut fıçısı haline geldiğini söyleyerek, "Hamas'ın eli her zamankinden çok daha güçlü ve kararlı bir şekilde tetikte" dedi.

“Türkiye Yüzyılında Kadının Hakkı” konferansı “Türkiye Yüzyılında Kadının Hakkı” konferansı

thumbs_b_c_06d40ec0ffafecc3d01782dde5480a28

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, Birleşmiş Millet Genel Kurulu toplantısı için bulunduğu New York'ta ABD'nin Ulusal Halk Radyosu'na (NPR) konuştu. İran'ın bölgede savaş istemediğini ve bu konuda üzerine düşeni yapmaya çalıştığını kaydeden Abdullahiyan, "Bölgede durum son derece karışık ve tehlikeli. İsrail rejiminin saldırıları nedeniyle 7 binin üzerinde sivil Filistinlinin hayatını kaybetmiş olması bölge için ağır bir tablo. Biz tüm tarafları itidalli olmaya ve ateşkes yapılmasına çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD'nin İsrail'e verdiği desteği sonlandırmaya çağıran Abdullahiyan, İsrail'in ABD tarafından kontrol edilen bir savaş makinesine döndüğünü söyledi. Abdullahiyan, "İsrail saldırıları nedeniyle bölge barut fıçısı haline geldi. 2 hafta önce bölge ülkelerini ziyaret ettim ve bu ziyaretimde Lübnan ve Filistin direniş liderleriyle görüştüm. Görüşmelerimden edindiğim izlenim Hamas'ın eli her zamankinden çok daha güçlü ve kararlı bir şekilde tetikte. Gazze'de ve Batı Şeria'da İsrail kadın ve çocukları hedef almaya devam ederse barut fıçısına dönen bölgede her an her ihtimal mümkün" ifadelerini kullandı.

Abdullahiyan, Hamas lideri İsmail Haniye ile yaptığı görüşmeye değinerek, "İsrailli esirler konusunda Hamas lideri ile yaptığım görüşmede kendisine ne planladıklarını sordum. Bana sivil İsraillileri esir olarak ellerinde tutmak istemediklerini ateşkesin sağlanması durumunda sivilleri serbest bırakacaklarını söylediler. Katar yetkilileri ile de esirler konusunu çözmek için temas halindeyiz" dedi.