ABD'nin Virginia eyaletinde iş ilanında ayrımcı ifadelere yer veren Arthur Grand Technologies isimli şirket, 7 bin 500 dolar (yaklaşık 241 bin TL) para cezasına çarptırıldı.

Anadolu Ajansı'nın aktardığına göre, Arthur Grand Technologies adlı şirket, bir internet sitesinde iş analisti pozisyonu için 'sadece ABD doğumlu, beyaz ve Dallas'ın 100 kilometre çevresinde yaşayan' bir çalışan aradığını duyurdu. Adalet Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı'nın konuya dair başlattığı müşterek soruşturmanın ardından şirkete iş ilanında ayrımcı ifadelere yer verdiği gerekçesiyle 7 bin 500 dolar para cezası kesildi.

'ÜZGÜN BİR ÇALIŞAN TARAFINDAN KİŞİSEL HESABINDAN PAYLAŞILMIŞ'

Fransa'da Binlerce Eylemci Toplandı Fransa'da Binlerce Eylemci Toplandı

Cezanın ardından konuya ilişkin CNN International'a açıklamalarda bulunan şirketin üst yöneticisi Sheik Rahmathullah, ilanın şirket çalışanlarından birinin şahsi e-postasından yapıldığını iddia ederek, "Arthur Grand Technologies, yayınlanan ayrımcı iş ilanıyla ilgili olarak herhangi bir suçu veya kabahati şiddetle reddetmektedir" diye konuştu.

Rahmathullah, "Bu izinsiz paylaşım, üzgün bir çalışan tarafından kendi kişisel e-posta adresi ve hesabından yapılmıştır. Bunu fark etmemiz üzerine sorumlu çalışanın işten çıkarılması da dahil olmak üzere, bu tür bir olayın bir daha asla yaşanmamasını sağlamak için derhal ve kararlı bir şekilde harekete geçtik" ifadelerini kullandı.

Kaynak: Haber Merkezi