Araştırmacıların “moleküler kırıcılar” (molecular jackhammers -MHJ) adını verdiği yöntemin tümörleri yok edebileceği bildirildi.MHJ yönteminde, tıbbi görüntüleme işlemine benzer bir siyanin boyası vücuda enjekte ediliyor.

“Erken Yaşta Görülen Çikolata Kisti, Üreme Potansiyelini Tehlikeye Atabilir” “Erken Yaşta Görülen Çikolata Kisti, Üreme Potansiyelini Tehlikeye Atabilir”

Bu boya, bir kanser hücresine bağlandıktan sonra vücuda zarar vermeden derinlere nüfuz edebilen bir kızılötesi ışık sayesinde aktif hale getiriliyor.659baadaae364f0af195622f

Bu sinyaller kanserli hücrede titreşime yol açıyor ve hücre zarının yırtılmasını sağlayarak kanseri yok ediyor. Araştırmanın başyazarı Ciceron Ayala Orozco, yeni yöntemin şimdilik sadece laboratuvarda denendiğini ve kemoterapiden çok daha az yan etkisi olduğunu söyledi.

Agresif bir deri kanseri olan melanomlu fareler üzerindeki deneyde, hayvanların yarısında kanser hücreleri yok edildi. Yeni yöntemin, vücuttaki kanserli hücre kalıntılarının tespitinde kullanılması için de çalışmaların sürdüğü belirtildi.

Kaynak: Haber Merkezi