Devrim KARTAL

Mersin Valiliği, Tarım ve Orman Bakanlığı himayesinde 3 Mayıs 2024 Cuma günü 81 ilde eş zamanlı başlatılacak olan "Orman Benim" kampanyasına yönelik bir duyuruda bulundu.

Valilik duyurusunda, "Orman Benim" kampanyası kapsamında tüm Mersinlileri ormanları koruma ve yangınlara karşı önlem alma konusunda bilinçlendirme etkinliklerine davet çağrısını bildiridi.

Dünya Biyoçeşitlilik Günü: Doğal Mirası Koruma, Geleceğe Yatırım Dünya Biyoçeşitlilik Günü: Doğal Mirası Koruma, Geleceğe Yatırım

Etkinlik, Mersin’in Mezitli ilçesinde bulunan Kuyuluk Mahallesi'ndeki Yusuf Kalkavan Anadolu Lisesi'nin güneyinde gerçekleşecek. Türkiye'nin tüm illerinde eş zamanlı şekilde yürütülecek olan bu etkinlik, Mersin kapsamında saat 10:00’da gerçekleştirilecek.

Mersin Valiliği, tüm vatandaşları bu önemli günde ormanlarımıza sahip çıkmak için bir araya gelmeye çağırıyor.

G Mk X N A Wc A A D4 Gz

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğü, organize ettiği bu kampanya hakkında şu ifadelere yer verdi:

"Orman yangınlarının %90'ı insan kaynaklı nedenlerle başladığını düşündüğümüzde ormana atılan atıklar orman yangınlarının çıkması ve ilerlemesinde önemli role sahiptir. “Orman Benim" kampanyasıyla toplumsal bilincin oluşması ve geliştirilmesi adına ormanın hepimizin emaneti olduğu ve hep birlikte korumamız gerektiğini, orman yangınlarını önleme konusunda milletçe alacağımız tedbirlerin olduğunu kamuoyuna anlatacağız. Doğaya atılan cam, plastik, kâğıt vs. gibi atıkların orman yangınına sebep olduğu için son derece tehlikeli olduğunu toplum olarak hepimiz biliyoruz. Bizim için havayı ve suyu temizleyen ormanlarımızı atıklardan temizlemek için hep birlikte harekete geçiyoruz. Her yıl seyahat halindeki araçlardan atılan, ormana yakın yerleşim yerlerinde rüzgarlarla ormana sürüklenen, orman yakınında yapılan piknik gibi etkinlikler sonrası bırakılan ve doğaya karışan atıkları çocuk, genç, erkek, kadın demeden 81 ilimizde bir olarak hep beraber topluyoruz ormanlarımızı hep birlikte koruyoruz. Bunun için “Orman Benim" Kampanyasını 3 Mayıs 2024 Cuma günü saat 10.00'da 81 ilimizde düzenlenecek etkinliklerle başlatacağız. Kampanyamıza vatandaşlarımızın katılım sağlayacağına gönülde inanıyor, özellikle kampanya bilincinin toplumun bütün kesimlerine ulaştırılması ve farkındalık oluşturulması amacıyla bütün orman dostlarımızı hem etkinlik alanlarımıza hem de sosyal medyada kampanyamıza destek vermeye davet ediyoruz."

Editör: Devrim Kartal