Kadri Duman

Mersin Valiliği, 10-16 Mayıs 2024 tarihleri arasında düzenlenecek olan Engelliler Haftası etkinlik programını duyurdu. Engellilik konusunda farkındalık yaratmayı ve toplumsal bütünleşmeyi teşvik etmeyi amaçlayan bu özel hafta, çeşitli aktivitelerle renkleniyor.

Mersin Valiliği'nin, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü işbirliği içerisinde düzenlediği bu organizasyon, hafta boyunca devam edecek.

Haftanın açılışı, 10 Mayıs Cuma günü Garnizon Komutanlığı'nda yapılacak "Temsili Askerlik" etkinliği ile başlayacak. Saat 09:00'da başlayacak olan bu program, engelli bireylerin askerlik deneyimini simüle ederek, onların toplumdaki yerlerini pekiştirmeyi hedefliyor.

13 Mayıs Pazartesi günü ise iki önemli etkinlik yer alıyor. Sabah 10:00'da Nevin Yanıt Atletizm Pisti'nde düzenlenecek olan "Spor Müsabakası" ile engelli bireylerin spor yetenekleri sergilenecek. Aynı günün öğleden sonra 14:00'da Yenişehir Belediyesi Çok Amaçlı Salonu'nda gerçekleşecek "Müzik Dinletisi", katılımcılara keyifli anlar vaat ediyor.

Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Anlamlı Doğum Günü Sürprizi Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nden Anlamlı Doğum Günü Sürprizi

14 Mayıs Salı günü, Nihat Sözmen Bakım, Rehabilitasyon ve Aile Danışma Merkezi'nde "El Sanatları Sergisi" düzenlenecek. Saat 14:00 ile 17:00 arasında gerçekleşecek bu sergi, engelli bireylerin el emeği göz nuru eserlerini sergileyecek.

Haftanın diğer büyük etkinliği, 15 Mayıs Çarşamba günü Kuyuluk Tabiat Parkı'nda yapılacak olan "Piknik Organizasyonu." Saat 11:30'dan 15:00'a kadar sürecek olan bu piknik, engelli bireyler ve aileleri için doğayla iç içe, eğlenceli bir gün sunuyor.

Mersin Valiliği, tüm halkı bu anlamlı etkinliklere katılmaya ve engelli bireylerle dayanışma göstermeye davet ediyor. Engelliler Haftası, toplumun tüm kesimlerini kapsayıcı ve destekleyici bir yaklaşımla bir araya getirme fırsatı sunarken, engelli bireylerin toplumsal yaşama katılımlarını teşvik ediyor.

Kaynak: Kadri Duman