Sosyalist belediyecilik anlayışını halka buluşturmak adına Türkiye İşçi Partisi, Mersin’in Yenişehir İlçesi’nde belediye başkan adayı çıkarttı. ‘Sosyalist belediyecilik nasıl olur?’ sorusunun yanıtını vermek üzere Mersin’e gelen İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, Amfi Tiyatro’da halkla bir araya geldi.

TİP üyeleri ve Vekil Şık, Göçmen Sahili’nde bir araya gelerek bando eşliğinde kortej halinde yürüdü. Vatandaşlarla temas kurarak ve sohbet ederek Amfi Tiyatro’ya kadar yürüyüş yapıldı.

'Erdoğan İle Ters Düştü' İddialarına İlişkin Açıklama 'Erdoğan İle Ters Düştü' İddialarına İlişkin Açıklama

Whatsapp Görsel 2024 03 17 Saat 20.16.46 D4Afbab7

Şık, “İşte Sosyalist Belediyecilik Budur”

‘Yenişehir Halk Buluşması’ kapsamında Vekil Şık sosyalist belediyeciliği ve yerel yönetimlerde neler yapılacağını anlattı. Şık konuşmasında şu ifadelere yer verdi, “Sosyalizm dayanışma, yardımlaşma, ihtiyaç duyanın yanında olmaktır. Bunu bir hikaye ile Hatay’da anlattım. Uzun süredir oradayım ve orada olmaya da devam edeceğim. Orada acılara ortak olundu ve inanılmaz bir dayanışma ağıyla devletin yapması gerekeni devletin olmadığı yerde, yurttaş dayanışması örgütledi. Bu başka bir yerde yaşansaydı işte siz de bunu yapacaktınız. İşte sosyalist belediyecilik de budur. Biz bu partiyi büyütmeye çalışırken her birimiz bir köşeye gittik. İl, ilçe, belde fark etmeksizin. Gittiğimiz yerlerde oranın dertlerine baktık. Bir soru sorardım. “Sizin yaşadığınız yerin sınırları içinde, belediyelerde yolsuzluk yapılıyor mu?” Bir tek kişiden dahi hayır cevabı almadım. Şimdi size soruyorum ben bilmiyorum burayı siz söyleyin. “Yenişehir belediyesi sınırları içerisinde yolsuzluk yapılıyor mu?” Evet yine aynı yanıt geldi. İşte biz bunun sözünü verebiliyoruz. Çalmayacağız, çaldırmayacağız. Bir sosyalist için verilebilecek en önemli söz budur. Sosyalist belediyecilik denilince anlaşılmıyor ya işte cevabı budur. Memleketin çıkarını kimin düşünüp kimin düşünmediğini ortaya koymaktır. Çalmayacağız, çaldırmayacağız sözünü vermektir.”

Whatsapp Görsel 2024 03 17 Saat 20.15.51 9Ca1641D

Paket, “Biz Meclislerde Talancıların, Rantçıların Peşindeki İnsanlarız”

TİP Mersin İl Başkanı Ahmet Paket ise, “İşçiler kurtulma umudunu bizde buluyor. Bu etkinlik sadece eşitlik ve özgürlük mücadelesi için bir araç. Biz para, koltuk, çıkar sevdalısı değiliz. Biz meclislerde talancıların, rantçıların peşindeki insanlarız. TİP ile meclis, belediyeler ve halk arasındaki açı kapansın diye uğraşıyoruz. Derdimiz halkın faydasına yeni araçlar üretmektir. Bizler bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Whatsapp Görsel 2024 03 17 Saat 20.16.46 Aedca07D

Baykul,“Tip Sizin Partinizdir”

TİP Yenişehir Belediye Başkan adayı Gencer Baykul, “Yenişehir ilçesinin emeklisi, emekçisi, kadınları, gençleri… TİP sizin partinizdir. Yıllardır sizi görmezden gelenler, unutmuş olanlar şimdi sizlerden utanmadan destek istiyorlar. Siz seçeneksiniz değilsiniz. Aylardır bu sokakları ilmek ilmek ören, siteleri, pazarları, meydanları dolaşan emek veren yol arkadaşları buradadır. Biz varız. Bu ülkenin, cumhuriyetine, anayasasına, milletvekiline, emeklisine, gençlerine, emeği ile geçinenlerine sahip çıkmayanlar sizin oyunuzu istiyorlar. Türkiye İşçi Partisi’ne vereceğiniz her oy çocuklarınızın geleceğine verdiğiniz oydur” diye konuştu.

Halk Buluşması, vatandaşlardan gelen soruların yanıtlanmasından sonra son buldu.

Whatsapp Görsel 2024 03 17 Saat 20.16.46 95Aa843F

Kaynak: İmece Gazetesi