İnsanlar yaşlandıkça daha erken uyanır.

1,800+ Old Man Waking Up Stock Photos, Pictures & Royalty-Free Images -  iStock | Open door

Genellikle yaşlıların sabahın köründe kalkıp gençlerin öğleden sonra uyanması olağan bir durum olarak karşılanır. Bu durum, doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak görülüyor. Uzmanlar, insanların her gece yedi veya daha fazla saat uyumasını ve aynı saatte yatmalarını öneriyor.

Ancak, orta yaşa yaklaştıkça, insanların gece uyuduğu süre her on yılda 30 dakika azalır.

Do You Sleep Better if You're Satisfied with Life? | Sleep.com

İnsanlar yaş aldıkça daha erken yatıp daha erken uyanıyorlar. Bu durumun birkaç nedeni var;

Beyin faktörü:

50 Brain Facts To Light Up Your Mind - Facts.net

Yaşlanma ve erken uyanma arasındaki ilişki, büyük ölçüde beyinle ilgilidir. Beyin, yaşlandıkça girdilere eskisi kadar iyi yanıt veremiyor. Bu girdiler, günün hangi saatinde olduğumuzu belirlememize yardımcı olan işaretlerdir, örneğin gün ışığı, sosyal ipuçları, yemek saatleri ve fiziksel aktivite.

Yaşlı yetişkinlerde, bu ipuçları beyinde eskisi gibi bağlantı kuramıyor.

Bozyazı'da şehit polis için mevlit okutuldu Bozyazı'da şehit polis için mevlit okutuldu

Happy Senior Woman Smiling At Home Stock Photo - Download Image Now -  Senior Adult, Happiness, Senior Women - iStock

Bu da doğal beyin dejenerasyonundan kaynaklanıyor. Bu durum, yaşlı insanların gençlere göre daha erken yorulmalarına ve dolayısıyla daha erken yatıp daha erken uyanmalarına neden oluyor.

Gözlerin rolü:

Gary Oldman – Garrett Leight

Gözler de dış ipuçlarını algılamada önemli bir rol oynar ve görme yeteneği yaşla birlikte değişir. Michigan Üniversitesi'nden Profesör Cindy Lustig'e göre, yaşla birlikte gelen görme değişiklikleri, beyin tarafından alınan ışık uyarımının yoğunluğunu azaltır. Bu uyarım zamanın farkında olma yetimizin düzenli kalmasında önemli bir rol oynar.

Katarakt gibi, yaşlılarda yaygın olan durumlar da bu süreci etkileyebilir.

Kataraktın tek tedavisi ameliyattır! | Merkez Sağlık Grubu

Katarakt ilerledikçe, göz içindeki mercek bulutlanır ve akşam ışığı gözlere daha az girer. Bu, beyinde güneşin gerçekte battığından daha erken battığı izlenimini yaratır ve melatonin seviyelerinin erken yükselmesine neden olur.

Melatonin, uyku hormonu olarak bilinir ve genellikle güneş battığında artmaya başlar.

Sleeping Tips for the Elderly | Assisting Hands Home Care

Kataraktın beyne güneşin daha erken battığı izlenimini vermesi, melatonin seviyelerinin erken yükselmesine ve daha erken uyku isteğine yol açabilir. Sonuç olarak, daha erken yatmak ve daha erken uyanmak, gençlik günlerinde gece kuşu olsanız bile, yaşlanmanın doğal bir parçasıdır.