Erdoğan: Netanyahu, Miloseviç gibi yargılanacak Erdoğan: Netanyahu, Miloseviç gibi yargılanacak

CHP lideri Özel, Yargıtay'ın, Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararına uyulmamasına hükmederek karara imza atan üyeler hakkında suç duyurusunda bulunmasına ilişkin, "Mesele bir mahkemenin ve ona cesaret veren bir genel başkanın, Anayasa'yı tanımamasıdır. Mesele bir devlet krizidir. Belki yarın bir gün seçimi yapmama keyfiliğine, bir darbe girişimine direnip direnmeme meselesidir" ifadelerine yer verdi.

ozgur-ozel-grup

'ERDOĞAN’IN BAŞINA GEÇTİĞİ DARBE GİRİŞİMİ…'

Özgür Özel konuya ilişkin şunları söyledi:

"Bütün partilere sesleniyorum. Kıbrıs Barış Harekâtı gazilerimizin beklentilerini çözmek boynumuzun borcudur. KKTC dönüşü Meclis Başkanı’yla bir araya geldik. Can Atalay özelinde… Yargıtay 3. Dairesi birkaç yere had bildiriyor. Hatay’daki milli iradeye meydan okuyor. Mesele Can Atalay krizini çoktan aşıyor. AYM’ye diyor ki “Ben anayasayı tanımam.” Meclis “Ben 600’ünüzü de takmam.” diyor. Meclis Başkanı’na ayar veriyor.

Sayın Kurtulmuş da duyuyor ama yapması gerekenleri tam olarak yapmıyor. Yaşanan mesele bir anayasa krizi değil, mesele bir mahkeme ve ona cesaret veren bir parti genel başkanının anayasayı tanımama krizidir. Yarın Meclis’i de tanımamanın, belki yarın seçimleri de yapmamaya kalkan, Erdoğan’ın başına geçtiği darbe girişimine direnme kararı aldık. Nöbetçi arkadaşlarımız adalet oturumu yapıyorlar. Eylemimizi ikinci bir faza taşıyana kadar mücadelemiz orada sürecek."

İklim krizinin varlığının kabul etmenin önemli olduğunu belirten Özel, bunun bir doğal afet olmadığını vurgulayarak 'dirençli kentler' için iktidarın hazırlık yapması gerektiğini ifade etti.

CHP'li ilçe belediyelerinde bu hafta sonunun bu açıdan sorunsuz geçtiğini vurguladı ve "Yağmur suları denize ulaştırıldı" dedi. Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu ve ekibini tebrik etti.

chp-ozgur-ozel-ilk-tbmm-grup-toplantisi

'HAMAS, FİLİSTİN HALKINA DA ZARAR VERİYOR'

Hamas'ın Filistin halkına da zarar verdiğini ve 7 Ekim'de İsrailli sivilleri hedef aldığını belirten Özel, İsrail'in bu saldırıları araçsallaştırdığını ve Gazze'de her gün katliam yaptığını ifade etti. Sosyalist Enternasyonel'de CHP'nin bundan sonra genel başkan düzeyinde temsil edileceğini belirten Özgür Özel, Sosyalist Enternasyonel'deki bütün liderlere mektup yazdığını söyledi.

Filistin'de yaşananlara dair solcuların sessiz kalamayacağını savunan Özgür Özel, herkese Filistin'deki katliamların durdurulması için gayret göstermeleri gerektiğini belirten bir mektup kaleme aldıklarını açıkladı. CHP'li yerel yönetimlerin de Gazze'ye insanî yardımlarını iletmek amacıyla Filistin'e gitmek için girişimlerde bulunacaklarını söyledi.

Özel, "Bugün yapılması gereken, timsah gözyaşları yerine Filistin'e sahip çıkmaktır. İlk fırsatta insani yardımların ulaşmasını sağlamak, soruna dikkat çekmek için Filistin'e gideceğiz. Bunun için girişimlerde bulunuyoruz" dedi.

'EKREM BAŞKANI VE EKİBİNİ TEBRİK EDİYORUZ'

Özel'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Bu yaşanan süreçte iktidar partisi ilk kez 'iklim krizini' kabul etti. Ereğli'de büyük bir felaket yaşadık. İklim krizi var ne yapalım diyemezseniz. Dirençli kentlerle ilgili siz ne yapıyorsunuz derseniz, İstanbul'dan bahsedebilirim. İstanbul'a geçen hafta sonu 30-50 kg yağış düştü. Bu AK Parti döneminde yaşandığında günlük 50 kilogramlık yağışta Üsküdar'ın ne hale geldiğini hatırlayın. Denizle kara birleşiyordu.

Pandemi döneminde biz İstanbul'da hazırlık yaptık. Esenyurt'ta, Fatih'te, Beşiktaş'ta, 120 kronik noktada sorun yaşamadık. İBB bu yatırımlara 40 milyar TL harcadı. Bu hafta sonu mahsur kalan arabalar, bir göllenme görmedik. Dünyaca ünlü bir metropolün ne olduğunu gördük. Ekrem başkanı ve ekibini tebrik ediyoruz.

'BU HAFTA SONU BOSNA HERSEK'TE OLACAĞIZ'

Bu hafta sonu Bosna Hersek'te olacağız. Aile kökleri Balkanlara dayanan birisi olarak bütün akrabalarımıza bin selam olsun. Bosna Hersek 1990'larda çok büyük acılar yaşadı. Dünyanın gözü önünde büyük soykırım yaşadı. Türkiye olması gereken yerdeydi. Şimdi İsrail-Filistin meselesinde olduğu gibi.

Filistin'de halka en büyük zararı veren Hamas'ın sınır aşmasıyla başladı. Bunu araç sallaştıran İsrail adeta bir soykırıma girişti. 13 bin 300 kişi hayatını kaybetti. Öldürülen çocukların sayısı 4 bin 600'e ulaştı. Bu kadar büyük bir zulmün karşısında dünyanın güçlüleri Bosna'da 1995'te girdikleri suskunluğa girdiler. Sonra gözyaşı döktüler. Yapmaları gereken bu zulme dur demektir.

'FİLİSTİN'E GİDECEĞİZ'

Sosyalist Enternasyonel'e genel başkan düzeyinde katılacağım ve burada bunları söylemekten geri kalmayacağım. Gazze'de yaşananlara sol değerlere sahip olanların sessiz kalamayacağını, Filistin'deki katliamın durdurulması, ateşkesin sağlanması ve bölgeye bir barış gelmesi gerektiğini bir mektup olarak yazdım ve gerekli yerlere gönderdik. Ayrıca bir grup olarak Filistin'e gideceğiz.

İlk ziyaretimizi geçen hafta yavru değil; kardeş vatana yaptık. Bağımsız bir cumhuriyete, yavru ilişkisi kuruyorsunuz bu oradaki insanları mutlu etmiyor. 40. yıllarını coşku ile kutladık. Baş başa görüşmeler gerçekleştirdik. Kıbrıs davası ile ilgili CHP'nin tutumunu, Karaoğlan'ın barış harekatını konuştuk.

chp-li-vekiller-yargitay-in-aym-uyeleriyle-ilgili-16517969_1221_amp

'MESELE BİR DEVLET KRİZİDİR'

Mesele bir mahkemenin ve ona cesaret veren bir genel başkanın, Anayasa'yı tanımamasıdır. Mesele bir devlet krizidir. Belki yarın bir gün seçimi yapmama keyfiliğine, bir darbe girişimine direnip direnmeme meselesidir. Eylemimizi ikinci bir boyuta geçen kadar eylemimizi devam edecek. 280 saattir eylem yapıyoruz ancak bazı kanallar bunu vermiyor. Anayasa'ya karşı darbe girişiminde olan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı arkadaşlarımız direniyorlar, direnmeye devam edecekler.

f0tagmxx0askecd

DİSK'in yürüyüşüne güzergahtaki CHP'nin tüm örgütleri destek verdiler, hepsine teşekkür ediyoruz."

Kaynak: Haber Merkezi