8 Süper Lig kulübü PFDK'ya sevk edildi 8 Süper Lig kulübü PFDK'ya sevk edildi

Satranç oyuncusu Kübra Öztürk Örenli, geçtiğimiz hafta sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada 'hamile kaldıktan sonra milli takımdan çıkarıldığını' duyurdu. Öztürk, bu süreçte milli takım bursunun da kesildiğini, olimpiyatlara davet edilmediğini öne sürdü.

Türkiye Satranç Federasyonu, 'Örenli'nin açıklamalarının gerçeği yansıtmadığını' kaydetti. Açıklamada "Kübra Öztürk Örenli, son 3 yılda Türkiye adına yarışması gereken turnuvalara kendi tercihi doğrultusunda katılım göstermemiştir. Talimat gereği 2300 ELO’nun altına düştüğünde de sporcu özendirme ödülü alamamaktadır" denildi. Kübra Öztürk Örenli'nin hala milli takım listesinde bulunduğu belirtilen federasyon açıklamasında "Sporcumuz milli takım listesinde yer aldığı için, uluslararası turnuvalarda yarışması ve ELO puanını yükseltmesi durumunda mevzuata göre özendirme ödülünü almaya devam edebilir" ifadesi kullanıldı.

'YILLARDIR SÜREN DESTEK YOK SAYILIYOR'

Türkiye Satranç Federasyonu'nun açıklamasının tamamı şöyle:

"WGM Kübra Öztürk Örenli'nin hiçbir iddiası gerçeği yansıtmamaktadır.

Sporcuların özendirme ödülüne hak kazanabilmeleri için Türkiye adına uluslararası turnuvalarda yarışması gerekmektedir. Her senenin başında o yıl içerisindeki Türkiye’yi uluslararası turnuvalarda temsil etme durumuna göre özendirme ödülleri listesi belli olmaktadır. WGM Kübra Öztürk Örenli, son 3 yılda Türkiye adına yarışması gereken turnuvalara kendi tercihi doğrultusunda katılım göstermemiştir. Talimat gereği 2300 ELO’nun altına düştüğünde de sporcu özendirme ödülü alamamaktadır. Sporcumuzun güncel ELO puanı ise 2265'tir.

Kaynak: Haber Merkezi