Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, İşçi çıkarmayacaklarını bir kez daha yineleyerek, “Mersin halkı en pahalı suyu içiyor. Trafik sorunu en önemli sorun haline gelmiş. Ulaşım sorunu giderek büyüyor. Sosyal yardımlara ayrılan bütçe çok az, biz bunu arttıracağız ve sorunların çözümü için tüm projelerimizi hayata geçireceğiz.” Dedi. 

Katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Serdar Soydan, işçilerle ilgili soru üzerine şunları söyledi: “Hizmet odaklı bir yönetim modelimiz var. Çalışan hiçbir işçimizin, emekçinin alın teri ile oynamak gibi bir şey olamaz. Sonuçta bunun hem vicdanen hem de Allah katında yeri yoktur. Biz işini düzgün yapan, işini sahiplenen bütün emekçi kardeşlerimizle birlikte, özlük haklarında da iyileştirmeler yaparak, herkesin eşit ücretlerle işinin karşılığını alabileceği huzurlu ve mutlu çalışma ortamında birlikte olacağız”

“Su fiyatlarını indireceğiz”

Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan illerin başında Mersin’in geldiğini hatırlatan Soydan, “Mersin Büyükşehir Belediyesi büyük bir belediyedir. Cumhur ittifakı meclis üyeleri olarak Mersin Büyükşehir Belediyesinde yönetim tarafından gündeme getirildiğinde iki defa oy vererek zamları önleme adına karar almıştık ama mahkeme kararıyla bu zamlı tarife Mersin'de hemşerilerimize uygulandı ve Mersin pahalı bir içme suyu içiyor. Farklı Büyükşehir Belediyelerini de inceledik,  aynı dilimde içme suyu kullanılmış ve aynı elektrik sarfiyatı sarfedilen şebekelerden kaynağa getirilen sularda baktığımız zaman %30 Mersin Belediyesi su faturaları fazla… İlk işimiz meclis gündeminde su faturalarımızı indirip, kaliteli ve ucuz içme suyunu halkımıza temin etmektir.” Diye konuştu. 

“Kimin hangi ittifakı yaptığına bakmıyoruz. Tüm halkımızın oyuna talibiz” 

DEM Parti’nin Büyükşehir’de aday çıkarmaması ile CHP -DEM İttifakı soruları üzerine de konuşan Soydan, “Biz Cumhur ittifakıyız ve ittifakımıza sahip çıkıyoruz. Cumhur ittifakının Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak, hangi siyasi görüşten olursa olsun her vatandaşımızın oyuna talibiz. Kim, ne ittifak yaptı, biz ona bakmıyoruz. Karşı taraf sürekli farklı söylemlerle bu ittifakı kabul etmiyor, konuyu birbirlerine atıyorlar. Onun için biz Mersin’e kazandıracağımız hizmetlere odaklandık. Her kesimi de kucaklayacağız. Kimin ne yaptığına bakmıyoruz.” İfadelerini kullandı.  

“Mersin, tarımın başkenti olmaya aday bir kenttir”

MHP'nin 'A Takımı'nda Yer Alacak İsimler Belli Oldu! MHP'nin 'A Takımı'nda Yer Alacak İsimler Belli Oldu!

Mersin’in tarım alanında güçlü olduğuna dikkat çeken Soydan, Mersin’in tarımın başkenti olabileceğini söyleyerek, “Mersin olarak tarımın başkenti olmaya adayız. 329 bin hektarlık tarım arazileri ile Türkiye'de rekoltesi yüksek birçok üründe ilk sıradayız. Tarım AŞ ile amacımız, girdi maliyetleri minimum seviyeye çekmek. Bu noktada Bitki Sağlığı Merkezi oluşturarak Uzman Ziraat Mühendislerimiz eşliğinde zirai ilaç desteği, planlı üretim desteği, gübre desteği ve sulama suyu destekleri noktasında çiftçilerimizin yanında olacağız. Pazarlama departmanı kuracağız, ürünlerimizin yeni pazarlar bulması adına beraber çalışacağız. İkinci ürün noktasında Tesisler oluşturacağız. Limonata fabrikası kuracağız, soğuk havada deposu ile meyve kurutma tesisleri oluşturacağız. Ürünlerimizi daha katma değerli şekilde değerlenmesi adına çiftçilerimizin her daim yanında olacağız.” Diye konuştu. 

“Metro konusunda Mersin kamuoyu oyalanıyor. Mevcut projeyi sil baştan yaptılar”

Metro konusunda yaşayanlara da değinen Soydan, şunları söyledi: “Kamuoyu yoklamalarında birinci çıkan sonuç ulaşım ve trafik sorunumuz, altyapı sorunumuz geliyor. Burada ivedilikle katlı kavşaklarımızı tamamlayıp, yeni otoyol bağlantı yolları ile çevre yollarının açacağız. 2019 yılında onaylanmış bir metro projesi vardı. Yeni yönetim göreve geldikten sonra bu planı revize edip 15 kilometreye düşürdüler ve bunu da maliyeti esas göstererek yaptılar ama proje değiştiği için süreç yeniden başladı. Şu anda 5 yılı kaybettik. Mersin'in şu anda onaylı bir metro projesi yok. Yatırım programına girmiş projesi yok ve bunu bir önceki seçimlerde seçim yatırımı olarak genel başkanlarını çağırıp Mersin'de temel töreni yaptılar. Temel atma töreni yaptılar ama maalesef şu anda metro ile ilgili onaylanmış bir proje yok. Mersin kamuoyu oyalanıyor. Biz şunu söylüyoruz, metroyu Cumhur ittifakı kadroları olarak biz yapacağız”

Kaynak: İmece Gazetesi