Temmuz ayında ÖTV zammıyla sigara fiyatlarında artış bekleniyor. Habertürk'ten Rahim Ak'ın aktardığına göre, en ucuz sigara 66 liraya yükselecek. ÖTV artışının en az 10 lira ek bir yük getirmesi bekleniyor. ÜFE'nin yüzde 20'nin altında olmayacağı düşünülerek yapılan tahminler, sigara fiyatlarında belirgin bir artışı öngörüyor.

Binance CEO'sundan BtcTurk Açıklaması: Ne Kadar Çalındığı Belirsiz Binance CEO'sundan BtcTurk Açıklaması: Ne Kadar Çalındığı Belirsiz

Temmuz ayında yapılacak olan ÖTV zammıyla birlikte en ucuz sigara fiyatının 66 liraya yükseleceği belirtiliyor. Ocak ve temmuz aylarında Özel Tüketim Vergisi artışlarıyla en ucuz sigara fiyatının 66 lira olması bekleniyor. Sigara ve alkollü ürünlerde ÖTV, kanun gereği Ocak ve Temmuz aylarında geçmiş 6 aylık üretici fiyat endeksi (ÜFE) kadar artırılıyor. Habertürk'ten Rahim Ak'ın aktardığına göre, senenin ilk 5 ayında Üretici Fiyat Endeksi'nin yüzde 17.87 olduğu göz önüne alındığında, senenin ilk yarısında artışın yüzde 20'nin altında olmayacağı da neredeyse kesinleşti. Sigaranın ÖTV'si, kanun gereği ocak ve temmuz aylarında geçmiş 6 aylık üretici enflasyonu (ÜFE) kadar artırılıyor. Bu altı ayda ÜFE'nin yüzde 20'nin altında olmayacağı düşünüldüğünde, ÖTV açısından sigaranın perakende satışının 60 liranın altında olamayacağı anlaşılıyor. Eğer sigara şirketleri vergi zammını sineye çekmezse fiyatlar en az 10 lira daha artacak. Şu anki durumda en ucuz sigara fiyatı 56 lira iken, 10 liralık vergi artışı doğrudan yansıtılırsa en ucuz sigara fiyatının 66 lira olacağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Haber Merkezi