Ulusal yasın bugün yayımlanacak Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile başlayacağını açıklayan AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, 'Bu konuyu hangi seviyede algıladığımızın görülmesi açısından önemlidir.' dedi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ise yaptığı açıklamada, 'Bu, büyük milletimizin Filistin'deki mazlumlarla dayanışmasının, kalbimiz ile onlarla birlikte olduğunun bir ifadesidir.' diye konuştu.

18.10.2023 - 15:46

Son Güncelleme : 18.10.2023 - 16:56

Haberler - ntv.com.tr

  • Paylaş

SON DAKİKA HABERİ: Türkiye 3 gün ulusal yas ilan edecek

ntv.com.tr'yi Google News'te takip edin

ntv.com.tr'yi Google News'te takip edin

Haberi Görüntüle

Son dakika haberi! , İsrail'in Gazze'deki hastaneye yönelik saldırısı sonrası 3 günlük ulusal yas ilan edecek.

Açıklama, AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'den geldi.

Zengin, Türkiye'nin bugün, gün içinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 3 gün ulusal yas ilan edeceğini söyledi.

Playvolume00:00/01:00ntvmansetTruvidfullScreen


Zengin, 'Bu konuyu hangi seviyede algıladığımızın görülmesi açısından önemlidir. Türkiye'nin bir örneklik teşkil edeceğini inanıyorum.' dedi.

Yunan devlet televizyonunda skandal yaratan Türkiye haritası! Yunan devlet televizyonunda skandal yaratan Türkiye haritası!

ÖMER ÇELİK: YAS KARARI MAZLUMLARLA DAYANIŞMANIN BİR İFADESİ

Ulusal yas kararına ilişkin bir diğer açıklama ise AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten geldi.

Türkiye'nin ulusal yas kararının Filistin'deki mazlumlarla dayanışmasının bir ifadesi olduğunu söyleyen Çelik, 'Aynı acıyı paylaşıyoruz. Bu kayıp aynı zamanda bizim kaybımızdır. İsrail güvenlik güçleri tüm insani değerleri katletmektedir. Bu saldırıyı lanetliyoruz.' dedi.

Ömer Çelik, '3 günlük bir yas milletimizin bu mazlumlarım acısıyla dayanışması çerçevesinde yürürlüğe girecektir. Günlerdir sivillerin öldürülmesi karşısında uluslararası kurumların nasıl sessiz kaldığını hep beraber görüyoruz.' şeklinde konuştu.

MİLLİ YAS (ULUSAL YAS) NEDİR?

Ulusal yas veya millî yas, bir ülkenin halkının büyük bölümü tarafından yerine getirilen yas tutma ve anma eylemlerinin gerçekleştirildiği günlerdir.

Bu günler; o ülkeden veya başka bir yerden önemli bir kişinin veya kişilerin ölümü, cenazesi veya bunların yıl dönümü nedeniyle hükûmetler tarafından ilan edilir.

Ayrıca, bir ülkede gerçekleşen doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ulusal yas ilan edilebilir. Bayrakların yarıya indirilmesi ve saygı duruşu yaygın olarak gerçekleştirilen bir ritüeldir.