Seren SABUNCU

Günlerdir Mersin gündemi başta olmak üzere ulusal gündeme de bomba gibi düşen Akkuyu Nükleer Santrali’ndeki menenjit salgını iddiaları NGS tarafından yapılan açıklamayla birlikte doğrulandı. Akkuyu Nükleer Santrali, yakın zamanlarda da işçilerin yemeklerden kaynaklı zehirlenmelerle gündeme gelmişti.

Geçtiğimiz günlerde Akkuyu Nükleer Santralinde yaşanan "menenjit" salgını konusu yerelin gücüyle ulusala da taşınınca NGS’den nihai bir açıklama geldi. Açıklamada, “11 Ocak 2024 tarihinde, Akkuyu NGS inşaatında çalışan 2 kişi menenjit şüphesiyle Mersin’de hastaneye kaldırılmıştır. Hastaneye kaldırılan kişiler ne yazık ki hayatlarını kaybetmiştir” denildi.

WhatsApp Image 2024-01-15 at 10.23.02

Mersin’in Gülnar İlçesi’nde yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Santral(NGS) inşaatında çalışan işçilerin, bakteriyel menenjit virüsü sebebiyle hastanelere sevk edilmelerine ilişkin çıkan haberler neticesinde Akkuyu Nükleer A.Ş’den açıklama geldi.

Açıklamada, “Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında işçiler arasında akut bakteriyel menenjit virüsünün yayıldığına dair iddiaları içeren bazı haberlerin medyada ve sosyal ağlarda yer almasıyla bağlantılı olarak, Akkuyu Nükleer A.Ş. kamuoyuna resmi bir açıklama yapmayı gerekli görmektedir.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. için, Akkuyu NGS projesinin uygulanmasında çalışanların sağlığının korunması ve güvenli çalışma koşullarının sağlanması önceliklidir. İnşaat sahasında sağlık normlarına ve hijyen kurallarına titizlikle uyulmakta, projede yer alan tüm alt yüklenici kuruluşlardan da bu ilkelere uymaları talep edilmektedir.

Söz konusu olaya ilişkin, 11 Ocak 2024 tarihinde, Akkuyu NGS inşaatında çalışan 2 kişi menenjit şüphesiyle Mersin’de hastaneye kaldırılmıştır. Hastaneye kaldırılan kişiler ne yazık ki hayatlarını kaybetmiştir. Çalışanlardan birinin neisseria menenjiti teşhisi ile yaşamını yitirdiği saptanırken, diğer çalışanın vefatında menenjit şüphesi olsa da kan tetkiklerinde bakteriyel etken tespit edilememiştir.

AKKUYU NÜKLEER A.Ş olarak hayatını kaybeden çalışma arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diler, merhumların ailelerinin her zaman yanında olacağımızı belirtmek isteriz.

Konuya ilişkin olarak, AKKUYU NÜKLEER A.Ş.’nin iş güvenliği ve personel koruma uzmanlarının yanı sıra sağlık çalışanları da gerekli denetimleri gerçekleştirmektedir. Akkuyu NGS inşaat sahasında ve saha çalışanlarının konakladığı kamplarda ek sağlık personeli de görevlendirilmiştir.

Akkuyu NGS inşaat sahasında ve proje çalışanlarının yaşadığı kamplarda Türkiye Cumhuriyeti mevzuatının gerekliliklerine uygun olarak tüm çalışanlara temel sağlık hizmetleri sağlamak için yeterli sağlık merkezleri bulunmakta, bulaşıcı hastalık belirtileri gösteren çalışanlara ilişkin güncel bilgiler ivedilikle Türkiye Cumhuriyeti resmî kurumlarına iletilmektedir. Buna ek olarak İl Sağlık Müdürlüğü temsilcileri de sıhhi ve epidemiyolojik standartlara uygunluğu doğrulamak için Akkuyu NGS sahasında düzenli olarak denetimler gerçekleştirmektedir.

Ayrıca sahada görev yapan tüm çalışanlar, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına titizlikle uymaları, tıbbi maske kullanmaları ve herhangi bir rahatsızlık belirtisi durumunda derhal tıbbi yardım almaları gerektiği konusunda bilgilendirilmiştir” ifadelerine yer verildi.

İşçilerin Yemekten Zehirlenmesi Olayı Henüz Unutulmadı!

Mersin’e vereceği zararlar sebebiyle birçok partililerin, çevrecilerin, STK’ların ve vatandaşların karşı çıkmasına rağmen yapımı devam eden Nükleer Santral’de sık sık iş kazaları meydana gelirken, yakın zamanda işçilerin yemekten zehirlenmesi olayı henüz unutulmadı.

Konu TBMM'de

MHP MYK Üyesi Ferhat Çakıroğlu, Toprağa Verildi MHP MYK Üyesi Ferhat Çakıroğlu, Toprağa Verildi

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Mersin İl Örgütü Mersin İl Sağlığı Müdürlüğü önünde eylem yaparken TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık konuyu TBMM gündemine taşıdı. 

Kaynak: İmece Gazetesi