Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Başkanı Arzu Çerkezoğlu, yaklaşan 1 Mayıs Enternasyonal Emekçi Bayramı hakkında konuştu.

Arzu Çerkezoğlu, şunları söyledi:

"Taksim'in özgürleştirilmesi ülkemizde açıkça bir demokrasi bir meselesidir. Bu nedenle işçi sınıfının dünya çapında yürüttüğü demokrasi kampanyasına bizler 1 Mayıs'ta Taksim'de olma irademizle güç veriyoruz.

MHP'de Kadın Politikaları Koltuğuna Erkek Atandı MHP'de Kadın Politikaları Koltuğuna Erkek Atandı

'TAKSİM EKMEKTİR, TAKSİM ADALETTİR'

1 Mayıs 2024, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılının ilk 1 Mayıs'ı olacak. Emek ve demokrasi mücadelemizin yeni bir dönemini 1 Mayıs'ta başlatıyoruz. Ülkemizde 1 Mayıs'ların bir simgesi var, Taksim Meydanı. Taksim Meydanı 77'den beri yüreğimizde yaradır. Taksim Meydanı, yeniden yasaklandığı günden beri içimizde yaradır. Bu yıl yüzümüzü yeniden Taksim Meydanı'na dönüyoruz. 1 Mayıs'ta Taksim'de olmak, her işçinin, emekçinin hakkıdır. Bunu engellemek hukuka aykırıdır, açıkça suçtur. O yüzden 2024 1 Mayıs'ında Taksim'de olmak ekmeğe, adalete, cumhuriyete, demokrasiye sahip çıkmaktır, en önemlisi memlekete sahip çıkmaktır. 1 Mayıs'ta demokrasi şimdi, Taksim şimdi diyoruz. Kararımız kesindir. 1 Mayıs'ta bir elimizde karanfil, bir elimizde çocuklarımızla Taksim Meydanı'na yürüyeceğiz. Taksim 1 Mayıs alanıdır, Taksim ekmektir, Taksim adalettir."

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) ile birçok sosyalist parti ve işçi kolektifi de geçtiğimiz günlerde 1 Mayıs için Taksim'e çağrı yapmıştı.

Arzu Çerkezoğlu duyurdu: DİSK 1 Mayıs'ta yüzünü Taksim'e dönüyor! - Resim : 1

Kaynak: İMECE GAZETESİ