Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı yurda döndü. Gezeravcı’yı taşıyan uçak Ankara Esenboğa Havalimanı’na indi.

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda (ISS) gerçekleştirdiği 13 deney ile birlikte Türkiye'nin insanlı ilk uzay bilim misyonunu tamamlayan Alper Gezeravcı, Ankara'da Esenboğa Havalimanı'nda çiçeklerle karşılandı.

Taksici Oğuz Erge Cinayetinde Rapor Çıktı Taksici Oğuz Erge Cinayetinde Rapor Çıktı

Son dakika... Alper Gezeravcı Türkiyede

Gezeravcı'yı havalimanında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır karşıladı.

13 çocuk, apronda Gezeravcı'ya çiçek takdim etti. Gezeravcı da Uluslararası Uzay İstasyonu'na giderken yanında götürdüğü 13 Türk bayrağını tek tek sohbet ederek çocuklara verdi. 

Alper Gezeravcı ve beraberindeki 3 astronottan oluşan Axiom-3 mürettebatını taşıyan Dragon uzay aracı, 10 Şubat'ta ABD'de Florida açıklarına inmişti.

Karşılama töreninin ardından  Bakan Kacır ve Gezeravcı, basın toplantısında kameraların karşısına geçti.

Son dakika... Alper Gezeravcı Türkiyede

Bakan Kacır, konuşmasında şunları kaydetti:

Türkiye'nin ilk astronotu Alper Gezeravcı, ülkemizin ilk insanlı bilim misyonunu gerçekleştirdi. Önce dünyaya bugün de ülkemize döndü. Gezeravcı'a vatanına hoşgeldin diyorum. Milli Uzay Programımızdan biri olan insanlı ilk bilim misyonumuz Türkiye için mutluluk ve iftihar kaynağı olmuştur. Astronotumuz Gezeravcı, 36 yolculuk süresinin ardından vardığı Uluslararası Uzay İstasyonu'nda 18 gün devam eden ve 47 saatlik dönüş yolculuğunun ardından 9 Şubat 2024 tarihinde dünyaya varış ile tamamlanan bilim misyonunu başarıyla gerçekleştirdi.

Misyon kapsamında Türk bilim insanlarının hazırladığı 13 bilimsel deney Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki laboratuvar alt yapısında mikro yerçekimi koşullarında başarıyla tamamlandı. Ülkemizde ve dünyanın farklı ülkelerinde bulunan bilim insanları Türkiye'nin bilimsel araştırmaları gerçekleştirme çaba ve kapasitesini bu misyon vesilesiyle takip etme imkanına sahip oldular. Bilime ve bilimsel araştırmalara en üst düzeyde değer vermeye devam edeceğiz.

Kaynak: Haber Merkezi