Gezi eylemleri sırasında, Okmeydanı'nda kafasından gaz fişeğiyle vurulan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014 tarihinde 15 yaşındayken hayatını kaybeden Berkin Elvan, öldürülmesinin 10'uncu yılında mezarı başında anıldı.

‘KATİLLERE SESLENİYORUM: ÇOCUKLARIMI ÖPERKEN ÇOCUĞUMU HATIRLASINLAR’

Feriköy Mezarlığı'nda düzenlenen anma törenine DEM Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Eş Başkan adayları Meral Danış Beştaş ile Murat Çepni ve Cumartesi Anneleri de katıldı. Anmada konuşan anne Gülsüm Elvan, “Onu koklamayalı 10 yıl oldu. Ona sarılmayalı, onunla konuşmayalı tam 10 yıl oldu. 10 yıl adalet adalet dedik olmadı. Katillere sesleniyorum. Çocuklarını öperken, sarılırken benim çocuğumu hatırlasınlar. Acımız katlanıyor. Öfkemiz katlanıyor” dedi.

KESK: Taksim İçin Kararlıyız KESK: Taksim İçin Kararlıyız

‘BUGÜN YAŞADIKLARIMIZ YARIN ONLARIN YAŞAMASINI DİLİYORUM’

Baba Sami Elvan ise şunları söyledi: “Bugün bizim yaşadığımız bu adaletsizliği yarın onların yaşamasını diliyorum. Onların çocuklarının yaşamasını diliyorum. Adalete ne kadar ihtiyaç olduğunu herkesin görmelerini bekliyorum.”

Ne olmuştu?

Berkin Elvan 16 Haziran 2013 tarihindeki Gezi Parkı protestoları sırasında polis tarafından atılan gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu yaralanmıştı. 269 gün boyunca komada kalan 15 yaşındaki Elvan, tedavi sürecinde 16 kiloya kadar düşmüştü. Elvan, 11 Mart 2014'te tedavi gördüğü Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde hayatını kaybetmişti.


Berkin'in ölümünün ardından Okmeydanı cemevinde, binlerce kişinin katıldığı cenaze töreni düzenlendi. Elvan'ın cenazesi, yaklaşık beş saatlik bir yürüyüşün ardından Feriköy Mezarlığı'nda toprağa verildi. Türkiye'nin farklı il ve ilçelerinde Berkin'in ölümü için aynı saatlerde yürüyüş düzenlendi. Berkin'in ailesi çocuklarının gösterilere katılmadığını olayın ekmek almaya giderken yaşandığını söylemişlerdi.

Kaynak: Haber Merkezi