Seren SABUNCU

Bir zamanların atıştırma lezzetlerinden olan simit son zamanlarda lüks tüketim halini aldı. Mersin’de bir süredir ekmek ile aynı fiyattan satılan simide zam geldi. Simit 10 TL’ye yükselirken ekmek 7 buçuk TL’den satılıyor. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1993’te Refah Partisi’nde siyaset yaparken dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i “Çay-simit hesabı” ile eleştirmesini akıllara getirdi. Erdoğan’ın iktidarının 22. yılında yapılan çay simit hesabı 5 kişilik bir aile için 11 bin 250 liraya ulaşırken, şuanda aynı hesap ile vatandaşın cebinde 5 bin 572 TL kalıyor.

O ARTIK LÜKS OLDU

Bir zamanlar yoksulun karnını doyuran simit de artık lüks oldu. Mersin’de ekmeğin fiyatı 7 buçuktan satılırken simidin fiyatı 10 TL oldu. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1993’te Refah Partisi’nde siyaset yaparken dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i “Çay-simit hesabı” ile eleştirmesini akıllara getirdi. Erdoğan’ın iktidarının 22. yılında yapılan çay simit hesabı 5 kişilik bir aile için 11 bin 250 liraya ulaşıyor. Erdoğan, 1993’te Refah Partisi’nde siyaset yaparken dönemin Başbakanı Tansu Çiller’i “Çay-simit hesabı” ile eleştirip “Bu zalim yönetim, bu aziz millete bir bardak çayla bir simidi bile layık görmüyor’’ demiş ve çay-simit hesabı yaparak şöyle demişti:

Mersin Turizm Fuarı, 17-19 Nisan’da Gerçekleştirilecek Mersin Turizm Fuarı, 17-19 Nisan’da Gerçekleştirilecek

“Bu kardeşinizin her zaman bir hesabı var. Bir bardak çay kaç para? Simit kaç para? Üç tane çocuğunuz, hatun dört, siz beş. Bakın çay ve simidin dışında başka bir şey yemeyeceksiniz. Ay 30 gün. Ne yapar? Evin kirasını kim ödeyecek? Elektrik, su parasını kim ödeyecek? Çoluk çocuğun okul masrafını kim karşılayacak? Soruyorum sizlere; Bu zalim yönetim, bu aziz millete bir bardak çayla bir simidi bile layık görmüyor. Bunların peşinden nasıl gideceksiniz?”

2024 SİMİT-ÇAY HESABI

Bir bardak çay 15 TL, simit ise 10 TL. Tek öğünde bir simit yiyip, bir bardak çay içmek 25 lirayı buluyor. Beş kişilik ailenin bir öğünü 125 liraya üç öğün günlük simit-çay harcaması ise 375 TL liraya ulaşıyor. 17 bin 2 lira asgari ücretli bir vatandaşın eline bu hesaba göre 5 bin 572 lira kalıyor.

Kaynak: İmece Gazetesi