Yüksek Mahkeme’de görülen bir davada, İngiliz-İsveçli ilaç üreticisi AstraZeneca 50’den fazla mağdur ve yakınları tarafından dava edildi. İngiliz The Daily Telegraph gazetesinin bildirdiğine göre AstraZeneca, mahkeme kayıtlarında COVID-19 aşısının ‘nadir ancak tehlikeli yan etkileri olduğunu’ kabul ederek, aşıyı küresel çapta geri çekme kararı aldı.

1 Mayıs Gözaltıları Sürüyor 1 Mayıs Gözaltıları Sürüyor

Haberde, şirketin “pazarlama iznini” geri çekmesinin ardından aşının artık Avrupa Birliği’nde kullanılamayacağı belirtildi. Aşının geri çekilmesine ilişkin başvurunun 5 Mart’ta yapıldığı ve 7 Mayıs’ta yürürlüğe girdiği belirtilen haberde, önümüzdeki aylarda İngiltere ve Vaxzevria olarak bilinen aşıyı onaylayan diğer ülkelerde de benzer başvuruların yapılacağı ifade edildi.

AstraZeneca, konuyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi ve resmi bir açıklama yapmadı.

Geri çekme kararı, Boris Johnson tarafından “İngiliz bilimi için bir zafer” olarak müjdelenen ve ‘altı milyondan fazla hayat kurtardığı’ belirtilen aşının kullanımını sona erdiriyor. AstraZeneca, aşının artık üretilmediği ve tedarik edilmediğini, yerini yeni varyantlarla mücadele eden güncellenmiş aşıların aldığını belirtiyor.

Kaynak: Haber Merkezi