Cumartesi Anneleri/İnsanları ve insan hakları savunucuları, gözaltında kaybedilen yakınlarının akıbetini öğrenmek ve faillerin yargılanması talebiyle bir kez daha Galatasaray Meydanı’nda buluştu. Kayıp yakınları ve insan hakları savunucularının eylemlerinin 980'inci haftasında, 28 yıl önce Güçlükonak’ta katledilen 11 kişi için adalet talebi haykırıldı.

'11 KİŞİ KURŞUNLANIP MİNİBÜS İÇİNDE YAKILDI'

Basın açıklamasını gözaltında kaybedilen Hasan Ocak’ın kız kardeşi Maside Ocak okudu. Ocak’ın açıklamasında öne çıkanlar şöyle:

“28 yıl önce gözaltına alınan 11 kişinin bir minibüs içerisinde kurşunlanıp, yakılmasıyla sonuçlanan Güçlükonak Katliamı için adalet istiyoruz. Devletin resmi kayıtlarına da geçen Barış İçin Bir Araya Çalışma Grubu’nun raporuna göre; 1996 yılının 10-12 Ocak tarihleri arasında askerler, Şırnak’ın Güçlükonak ilçesine bağlı Çevrimli ve Yatağan köylerine baskın düzenledi. Abdullah İlhan, Ahmet Kaya, Ali Nas, Neytullah İlhan, Halit Kaya ve Ramazan Oruç’u gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar Taşkonak Jandarma Taburu’na götürüldü. Köylüler burada ağır işkence sonucunda öldürüldü.

‘ADETA KÜL OLMUŞ BEDENLER AİLELERE TESLİM EDİLMEDİ’

15 Ocak 1996 tarihinde de Koçyurdu köy muhtarı ve aynı zamanda korucu olan Mehmet Öner'i arayan jandarma, gözaltında tutulanları serbest bırakacaklarını, onları almak için tabura bir minibüs göndermelerini istedi. Durumdan şüphelenen Öner, sürücüyü yalnız göndermek istemedi. Korucular Hamit Yılmaz, Abdülhalim Yılmaz ve Lokman Özdemir’i de yanına alarak Ramazan Nas’ın kullandığı 56 AH 320 plakalı minibüsle Taşkonak Jandarma Taburu’na gitti. Tabura gelen korucular da öldürüldü ve daha önce öldürülen 6 köylü ile birlikte, 10 kişinin cansız bedenleri minibüsün koltuklarına bağlandı, başlarına da çuval geçirildi. Ramazan Nas'ın kullandığı minibüs jandarmanın kontrolünde yola çıktı. Yol askerler tarafından trafiğe kapatıldı. Minibüs bir noktaya gelince aracın içindeki jandarmalar inerek uzaklaştı. Ardından minibüs önce silahla tarandı. Atılan roketler sonucu minibüsün içindeki 10 kişinin bedeni kömür haline geldi. Kaçmaya çalışan sürücü de taranarak öldürüldü. Adeta kül olmuş bedenler, ailelere teslim edilmedi. Kimliklendirme çalışması yapılmadan, dini vecibeler yerine getirilmeden güvenlik güçlerince toplu halde gömüldü.

‘TÜM GİRİŞİMLER SONUÇSUZ KALDI’

Olayı araştırmak üzere, Barış İçin Bir Araya Çalışma Grubu bir heyetle olay yerine gitti. Heyetin ulaştığı bilgi ve tanıklıklar resmi açıklamalarla tümüyle çelişiyordu. Heyet ulaştığı bütün bilgi, bulgu ve belgeler ışığında kamuoyuna, ‘Bu katliamı devlet güçleri yapmıştır’ açıklamasında bulundu ve raporlarıyla birlikte Diyarbakır DGM, Olağanüstü Hâl Bölge Valiliği ve Genelkurmay'a başvurdu. Savcılıklara suç duyurusunda bulundu. Ancak yapılan tüm girişimler sonuçsuz kaldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınan davada ise Türkiye, etkin soruşturma yükümlülüğünü ve ailelerin ulusal bir merci önünde etkili bir yola başvurma haklarını ihlal ettiği için mahkûm oldu.

'YETKİLİLERE ÇAĞRI'

980'inci haftamızda adli ve siyasi makamlara sesleniyoruz: Dönemin Devlet Bakanı Adnan Ekmen ve dönemin Şırnak İl Jandarma Merkez Bölük Komutanı Yüzbaşı Özcan Tozlu’nun devlet bağlantısına işaret ettiği Güçlükonak Katliamı’nda yaşananlar konusunda sorumluluk almanızı talep ediyoruz. Bu katliamın detaylarını açığa çıkartarak, faillerin üzerindeki cezasızlığı sona erdirerek, adaletin sağlanması görevinizi yerine getirin. Kayıp yakınlarının adalet ve dürüstlük beklentilerine cevap vermek için gerekli adımları atın. Kaç yıl geçerse geçsin Güçlükonak Katliamı'nda katledilen 11 insanımız için, tüm kayıplarımız için adalet istemekten, devletin evrensel hukuk normları içinde hareket etmek zorunda olduğunu hatırlatmaktan vazgeçmeyeceğiz.”

KAYA AİLESİ ADALET İSTEDİ

Polat Çifti Hakkında Yeni Karar: Çiftin Hapis Cezası Belli Oldu! Polat Çifti Hakkında Yeni Karar: Çiftin Hapis Cezası Belli Oldu!

980’inci hafta buluşmasına Güçlükonak’ta katledilen Ahmet Kaya’nın kızı Emine Kaya ve Leyla Kaya da katıldı. Kaya ailesi kısa bir açıklamada bulunarak, öldürülen herkes için adalet isterken, barış çağrılarında bulundu.

Emine Kaya açıklamasını Kürtçe yaparak, “Barışın anahtarı insanın elindedir. Ölümlerin bitmesini istiyorum” dedi.

'BİZ NEDEN YETİM KALDIK?'

Ahmet Kaya’nın küçük kızı Leyla Kaya ise şunları söyledi:
“Ben Ahmet Kaya'nın küçük kızıyım. 8 yaşındaydım benim babam asker tarafından yakalandı. Biz babamızın arkasından ağladık, bizimle dalga geçtiler. Asla unutmuyoruz. Biz adaletin yerine gelmesini istiyoruz. Adalet yerini bulsun, Galatasaray Meydanı bize açılsın istiyoruz. Biz de Türkiye Devleti'nin vatandaşıyız, biz neden ezildik? Neden yetim kaldık? Ben 8 yaşında babasız kaldım. Okuyamadım. Yazık değil mi bize? Kimin ne hakkı vardı bize bunu yaşatmaya?”

Kaynak: Haber Merkezi