İsrail'in Hamas yönetimindeki Gazze'ye olası kara harekâtının kuzeydeki Lübnan sınırında Hizbullah'la yeni bir cephe açmayacağı tartışılırken, 'direniş cephesi'nden kritik bir görüşme haberi geldi. Hizbullah lideri Hasan Nasrallah'ın, Hamas'ın politbüro Başkan Yardımcısı Salih el Aruri ve İslami Cihad Genel Sekreteri Ziyad Nahle ile biraraya geldiği açıklandı.

Akaryakıt, sigara ve alkole çok büyük zam geliyor! Akaryakıt, sigara ve alkole çok büyük zam geliyor!

Hizbullah'tan yapılan açıklamada, görüşmede Gazze'deki son gelişmelerin ve İsrail-Lübnan sınırındaki çatışmaların ele alındığı belirtildi. Görüşmede, üç grup arasındaki koordinasyonun sürmesi ve gelişmelerin günlük olarak ele alınması üzerinde anlaşıldı.

NE OLMUŞTU?

Hamas'ın başını çektiği Filistinli direniş gruplarının İsrail'e 7 Ekim'de düzenlediği saldırılarda 1400'ü aşkın İsrailli ölmüştü. İsrail ordusunun kara harekâtını tehdidini masada tutarak Gazze'ye misilleme olarak düzenlediği bombardımanda ise ölen Filistinlilerin sayısı 6 bine yaklaştı. Hizbullah'ın Gazze'deki hava saldırılarına tepki olarak düzenlediği roket atışları nedeniyle İsrail, kuzey sınırında birçok yerleşim yerini boşalttı.

Hizbullah, geçen hafta yaptığı açıklamada Gazze'ye kara harekâtı düzenlenmesi halinde kendilerinin sessiz kalmayacağını duyurmuştu. ABD yönetiminin ise İsrail'i Hizbullah'la yeni bir cephe açılmaması ve savaşın İran'la doğrudan bir mücadeleye dönüşmemesi konusunda uyardığı belirtiliyor. 

Kaynak: haber merkezi