Son dakika haberi: Kahire'de düzenlenen Barış Zirvesi'nde konuşan Dışişleri Bakanı Fidan İsrail ve destekçi ülkelere tepki göstererek" Filistin'in acısı normalleştiriliyor. İsrail Gazze'de 2 bin kişiyi hapiste tutuyor." dedi. Dünyaya çağrı yapan Bakan Fidan "Adil bir çözüm bulunmalı. İki devletli çözüm yoluna geri dönülmesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Bakan Fidan'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

Savcılıktan Ümit Özdağ'a Soruşturma Savcılıktan Ümit Özdağ'a Soruşturma

Sadece evrensel değerlerin erozyona uğraması ve sahadaki gerçeklerin çarpıtılması karşımıza çıkmakta. Bu sistem hatasını İsrail istismar etmektedir. Mescid-i Aksa'yı ve Kudüs'teki Müslüman ve Hristiyan kutsal değerlere saygı göstermemektedir İsrail.

Doğu Kudüs'te ve Batı Şeria'da yapmış olduğu yerleşim politikaları ile birlikte orada yaşayan Filistinlilerin haklarına tecavüz etmektedir. Terörle mücadele çerçevesi veya maskesi altında bunu yapmaktadır. İsrail Filistinlilerin çektiği acıları normalleştirmeye çalışmaktadır. Biz buna asla diyoruz. Ne Filistinliler için ne de bir başkası için. 

ASKERİ YARDIMLAR İŞGALİ DERİNLEŞTİRMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY YAPMIYOR

Şu an Filistin'deki durum bir trajedi, hep öyleydi ancak şimdi daha da kötüleşiyor. Bunu kınamada koşulsuz olmalıyız. İsrail'in sözde zaferlerinin uzun dönemde güvenlik sağlamayacağı onlara anlatılmalı. İsrail bazı ülkelerin güvenliğini açık çek olarak kullanıyor. İsrail'e yapılan askeri yardımlar işgali derinleştirmekten başka hiçbir işe yaramıyor.

2 BİN KİŞİ HAPİSTE TUTULUYOR

İsrail Gazze'de 2 bin kişiyi hapiste tutuyor. Bu kriz, coğrafi tırmanışlarla birlikte global olarak etkilerini gösterebilir. Adil bir çözüm bulunmalı. Türkiye çatışmaların durmasını ve Gazze'ye koşulsuz insani yardım gönderilmesini istiyor.

İki devletli çözüm yoluna geri dönülmesi gerekiyor. Bağımsız Filistin devleti kurulmalı. Daha ötesi bir garantör mekanizması olmalı. Türkiye onurlu, adil ve güvenli bir gelecek içn çalışıyor ve bu zirve için Mısır'a teşekkür ediyor.

Kaynak: İHA