Vali Pehlivan: "Şimdi Bizlere Düşen, O Günleri Unutmamak, Unutturmamak" Vali Pehlivan: "Şimdi Bizlere Düşen, O Günleri Unutmamak, Unutturmamak"

 İran'da İbrahim Reisi'nin 19 Mayıs'ta geçirdiği helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu dün yapıldı. İran yerel saatiyle 09.30 (TSİ 09.00) itibariyle reformcu aday Mesud Pezeşkiyan yarışı önde götürüyor. İran İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, adaylardan hiçbiri yüzde 50'yi geçemeyince en çok oy alan Pezeşkiyan ile muhafazakar Said Celili, ikinci tura kaldı.

AA'nın aktardığına göre, İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, gece yarısı sandıkların açılmasından bu yana 19 milyon 69 bin 713 oyun sayıldığını açıkladı. Buna göre, Pezeşkiyan yüzde 8 milyon 302 bin 577 oy alarak yüzde 43,5 ile yarışı önde götürüyor. Şu ana kadar sayılan oyların 7 milyon 189 bin 756'sını alan Celili'nin oyu ise yüzde 37,7 olarak açıklandı. Oyların 2 milyon 676 bin 512'sini alan Muhammed Bakır Kalibaf yüzde 14 ile üçüncü, Mustafa Purmuhammedi yüzde 0,8 ile dördüncü sırada.

OY VERME SÜRECİ SAAT 24.00'E KADAR UZATILMIŞTI

Cumhurbaşkanı seçiminde oy verme süresi önce 20.00'ye sonra 22.00'ye daha sonra 24.00'e kadar uzatılırken toplamda 18 saat sürdü. İran yasaları gereği oy verme süresi en fazla bu kadar uzatılabiliyordu. Seçimlerde reformist aday Mesud Pezeşkiyan, muhafazakar adaylar Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf, eski Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Genel Sekreteri Said Celili ve eski İçişleri Bakanı Mustafa Purmuhammedi yarışıyor.

Muhafazakar adaylar Tahran Belediye Başkanı Ali Rıza Zakani ve Emir Hüseyin Kadızadehaşimi, 'muhafazakar kanatta birliği sağlamak için' seçime saatler kala adaylıktan çekildi. Adayların ilk turda seçilebilmesi için yüzde 50+1 oy alması gerekiyor. İlk turda yüzde 50+1'in üzerine çıkan aday olmaması halinde en fazla oyu alan 2 aday ikinci tura kalacak ve 5 Temmuz'da yapılacak ikinci turda kazanan isim ülkenin 9'uncu Cumhurbaşkanı olacak.

Kaynak: Haber Merkezi