Finansal analist İslam Memiş, kişisel Youtube kanalından paylaştığı 'İki risk var' başlıklı videoyla; altın, dolar, ve diğer enstrümanlar için piyasayı değerlendirdi. 

Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığının altını çizen Memiş'in tahminleri şöyle: 

"Piyasalarda sakin bir seyir var. Bir miktar toparlanma oldu düşüşten sonra döviz kurlarında, emtia fiyatlarında. Genel pozisyonlara baktığımda yatırım araçları zamanından alındı ve beklemeye kendini alan bir yatırımcı portföyü var.

Borsa İstanbul 9040 puanda. Yüzde 1.27'lik değer kaybı oldu. Borsa tarafında yol haritamız aynı. Satışlar bitmedi. Bir anda 9000 altına da sarktı. 9000 üzerinde kapanış oldu.

Dolar kurunda biraz daha yükselişlerin cılız kaldığı, tansiyonun azaldığı gözlendi. 32.10 kuruş dolar. Dolar kuru mesaiye kadar güçlü duruşunu koruyor, ne zamanki piyasalar kapanıyor, dövizde gerileme oluyor. Yabancılarım alımları da bu saate tekabül ediyor. Burada soru işareti var ama yakından inceliyorum.

Euro TL kuru 34.61 seviyesinde. Burada ciddi bir gerileme var. Euro / dolar paritesi de geriliyor. Elimde TL var, yatırım yapmak istiyorum, dolar almalı mıyım? Evet ama dolar yatırım aracı değildir. Sana diğer enstrümanlar karşısında çok kazandırmaz anlamına geliyor. Dolar alacağına euro alabilirsin.

Euro / dolar paritesinde pozitif beklentimiz devam ediyor. Her düşüş alım fırsatıdır. Dolar endeksi de 104'te tutunursa bu risk olur euro/dolar paritesi için ons altın için ons gümüş için.

Sanki bir yukarı yapacak ya da aşağı yapacak. Bir belirsizlik var. Dolar endeksi her şeyi belirleyecek. 104 üzerinde kalıcı olursa 107 denemesi yaparsa, tekrar düşüşler yaşanır karşısında. Bu riskleri göz önünde bulunduruyoruz.

ALTIN 

Altın mı gümüş mü sorusunun cevabı da, ons altında ciddi yükseliş var. 2300 doları radarına aldı, illa 2300 denemesi yapacak diye bekliyorum. 2200 dolar üzerinde ons altın alınır mı kesinlikle hayır. Ben ons altında sert düşüş beklemeye devam ediyorum.

2125 dolar seviyesi öngörümde değişiklik yok. Burada rezive var mı diye soruyorlar. Olsaydı paylaşırdım. 2125 doları beklemeye devam ediyorum. Gümüş altın tarafında ons altın alır mıyım asla demiştim.

Gram tarafında da tekrar mutlaka olumsuz etkilenecektir ama yılla alakalı 3000-3500 aralığı geçerliliğini koruyor. Düşüşler alım fırsatı. Elimizdeki doları ya ons gümüşe ya da euro'ya çevirmeliyiz.

Et Fiyatları Yükselirken Tüketiciler Zorlanıyor Et Fiyatları Yükselirken Tüketiciler Zorlanıyor

Gram altın 2400-2428 lira aralığında. Saat 5'ten sonra makas aralığı açılıyor tabii serbest piyasalarda. Alım tarafında 2400 altına gerilemeyen bir gram altın var. 2414'e kadar gerilemişti. 2400'den çok uzaklaşmak istemiyor.

Ons altın tarafında düşüşler başlayınca gram altında hissedilecektir ama gram altın yatırımcısı da her düşüşü değerlendirmeli. Önemli olan şu. Ben gram altın kenarda beklemeli miyim? Evet. Her ay rekor tazeleyen gram altınla karşı karşıya kalacağız.

Kaynak: Haber Merkezi