Valilik, kararın orman yangınların önüne geçmek amacıyla alındığını açıkladı.

İstanbul sınırları içinde yer alan piknik ve mesire alanları, tabiat parkları, korular, parklar ve eko turizm alanlarında piknik yapmak, spor, yürüyüş vb. faaliyetler serbest olacak.

TÜİK 6 Şubat Depremlerinin Ölüm İstatistiklerini Açıkladı TÜİK 6 Şubat Depremlerinin Ölüm İstatistiklerini Açıkladı

Bu alanların dışındaki ormanlık alanlarda mangal yapmak, tüp kullanmak, nargile ve her türlü ateş yakmak yasaklandı.

Orman Yasası’nın 31 ve 32’nci maddesi kapsamındaki köy ve mahalleler başta olmak üzere orman içi, orman bitişiği ve ormanla ilişiği olmayan köy ve mahallelerde anız, bağ-bahçe, zeytinlik ve tarla temizliği gibi nedenlerle ağaç, dal ve türlü bitki örtüsü yakılamayacak.

Orman alanı civarında bulunan tesislerle sanayi kuruluşlarının, orman alanlarını etkileme riski bulunan faaliyetleri öncesinde önleyici bütün tedbirleri eksiksiz almaları gerekiyor.

Tüm belediyeler orman içi, orman kenarı ve bitişiğinde bulunan çöp toplama alanları çevresinde yangın riskine karşı gerekli iş makinelerini hazır bulunduracak.

Sokak hayvanlarını beslemek amacıyla yasaklı alanlara girmek isteyen vatandaşlar, hangi bölgede ne zaman besleme yapacaklarını ilgili ilçe güvenlik birimleriyle orman işletme şefliklerine bildirip izin alarak ormanda yaşayan sokak hayvanlarını besleyebilecek. Bu kişiler yasaklı alanda piknik yapma ve ateş yakma yasaklarından muaf olmayacak.

Kararlara aykırı hareket eden kişiler hakkında idari ve adli işlem yapılacak.

Kaynak: Haber Merkezi