6 Aralık 2023 Çarşamba
  • G.ALTIN 1.874,23 %-0.03
  • BİST100 8.057,42 %-0.37
  • DOLAR 28,92 %0.05
  • EURO 31,31 %0.06
  • BTC 44.400 %5.6

KYK Yurdunda kahreden ölüm

Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda 16 öğrencinin bindiği asansör düştü. Zeren Ertaş'ın hayatını kaybettiği belirtilirken, yurtta kalan öğrenciler "Katil KYK" sloganlarıyla eylem yaptı.

26.10.2023 - 11:20 Yayınlanma

Aydın'ın Efeler ilçesinde bulunan, Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü'ne bağlı (KYK) Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu'nda asansör "kazası" meydana geldi. 

16 kişinin bindiği asansör iddiaya göre üst katlardan düştü.

AFAD açıkladı: Marmara'da deprem! AFAD açıkladı: Marmara'da deprem!

DHA'da yer alan habere göre, asansörden çıkmaya çalıştığı sırada sıkışarak hayatını kaybeden öğrencinin Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4'üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş olduğu öğrenildi. Ertaş'ın ailesine haber verildi. 

Olay, saat 00.05 sıralarında Işıklı Mahallesi Kültür Bulvarı’nda bulunan KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdunda meydana geldi. İddiaya göre, yurttaki 15 kişilik asansöre 16 kişinin binmesi sonucu arıza yaptı. Asansörün aşırı yük nedeniyle kaymaya başladığı sırada, panik yapan bir öğrenci çıkmak istedi. Bu sırada asansörün hareket etmesiyle kız öğrenci asansörle duvar arasında sıkışarak hayatını kaybetti. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine sağlık, itfaiye ve polis ekipleri sevk edildi. Olay yerine gelen ekipler mahsur kalan 15 öğrenciyi asansörden kurtardı.

Adnan Menderes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi 4'üncü Sınıf Öğrencisi Zeren Ertaş hayatını kaybederken kurtarılan öğrencilerin ise sağlık durumlarının iyi olduğu belirlendi.

Savcılık tarafından kaza ile ilgili soruşturma başlatıldı.

VALİ AÇIKLAMA YAPTI: BAKIMI YAPILMIŞ

Aydın Valisi Yakup Canbolat, "Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Olaya müdahale edildi. Kurtarılan 15 öğrencinin sağlık durumunda bir problem yok. Maalesef bir öğrencimizi kaybettik. Ekiplerimiz bölgede. Asansörün 21 Eylül'de bakımı yapılmış. Ama biz Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma dışında, idari soruşturma da başlatıyoruz. Konuyu her yönüyle araştırıp inceleyeceğiz" dedi.

ÖĞRENCİLER TEPKİLİ: YURT YÖNETİMİNİ UYARMIŞTIK

Günlerdir asansörlerin tehlikeli olduğu konusunda yurt yönetimini uyardıklarını ancak dikkate alınmadığını söyleyen öğrenciler ise olayın ardından "Katil KYK" sloganlarıyla eylem yaptı. 

Bir grup öğrenci de Atatürk Kent Meydanı'nda toplanarak sloganlar eşliğinde olaya tepki gösterdi.

AYDIN VALİSİ: 15 KİŞİLİK ASANSÖRE 16 KİŞİ BİNMİŞ, 1 ÖĞRENCİMİZ VEFAT ETTİ 

Aydın Valisi Yakup Canbolat, AA'ya yaptığı açıklamada yurttaki 15 kişilik asansöre 16 kişinin bindiğini, asansörün birinci kattayken henüz kapı kapanmadan kaymaya başladığını belirtti. Vali Canbolat, bu sırada asansördeki öğrencilerden birinin panik halinde dışarı çıkmak isterken arada sıkışarak vefat ettiğini söyledi.

Vali Canbolat, "15 öğrencinin sağlık durumunda bir problem yok. Konuyla ilgili adli ve idari soruşturma Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülüyor. Olaya müdahale edildi. Öğrencilerimizde bir sorun yok hepsi asansörden kurtarıldı. Maalesef bir öğrencimizi kaybettik." diye konuştu.

'21 EYLÜL'DE BAKIMI YAPILMIŞ'

Gerekli müdahalelerin yapıldığını dile getiren Canbolat, "Tüm ekiplerimiz bölgede. Asansörün 21 Eylül'de bakımı yapılmış. Ama biz her halükarda Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma dışında, idari çalışma da başlatıyoruz. Konuyu her yönüyle araştırıp inceleyeceğiz." ifadelerini kullandı.

'ARTIK SESİMİZİ DUYUN'

Yurtta kalan bir öğrenci sosyal medyadan yayınladığı videoda olayı şöyle anlattı: "Videoya almamamız konusunda çok uyarıldık, üstelik buralara kapatıldık. Sesimizi çıkarmamamızı sağlamaya çalışıyorlar. 

Günlerdir uyardığımız asansör sonunda düştü. Kurtlu yemeklerden ziyade canımız da artık tehlikede. 

Çok uyardık, hepimiz dedik. Fakat bir türlü bu asansör yapılmadı. Şu an içeride kim bilir kimin evladı canıyla cebelleşiyor. Yüksek kattan düştüğü söyleniyor. Ve gerçekten bu durum hakkında hiçbir şey yapılmayacak sanırım. Çünkü görüntü almamızı bile engellemeye çalışıyorlar. Artık sesimizi duyun."  

Kaynak: haber merkezi
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı
Takım O Av P
  Şamp. Ligi
  UEFA
  Düşme Hattı